Vujović: Vreme da se reši status nekih javnih preduzeća
BEOGRAD: Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da je došao momenat u kom je potrebno rešiti status nekih javnih preduzeća i preduzeća u restrukturiranju, navodeći da će teme razgovara predstojeće sedme revizije aranžmana sa MMF biti nastavak makroekonomskih i strukturnih reformi u Srbiji.
Vujović je za RTS rekao da je potrebno rešiti status tih preduzeća, posebno sa stanovišta plaćanja energetskih troškova, finansijske discipline, unapređenja efikasnosti poslovanja menadžmenta.
Misija MMF dolazi u Beograd za 10 dana, a upitan da li MMF vrši pritisak da se ubrzaju reforme javnih i državnih preduzeća, Vujović kaže da se ispostavilo da se neke stvari teže realizuju zbog toga što postoje otpori, zbog toga što su potrebne tehničke pripreme i zbog toga što neki procesi uzimaju više vremena, pogotovo kad se tome doda da smo izgubili dinamiku prošle godine s parlamentarnim i ove godine s predsedničkim izborima.
Sve to utiče, neki procesi zahtevaju više vremena, a Fond ima razumevanja kad nam je zbog nekih drugih stvari potrebno više vremena da se neke stvari realizuju na način na koji je to originalno planirano. Traže od nas da realizujemo program koji smo sami doneli, navodi Vujović.
Kada je reč o javnim finansijama, Vujović kaže da je stanje znatno bolje, te da smo “krajem maja imali suficit u državnoj kasi u odnosu na plan, za 50-60 milijardi dinara”.
To je 400-500, možda 600 miliona evra, kada se pogleda na nivou opšte države, toliko se nalazimo ispred onoga što smo planirali. Time se smanjuju potrebe za zadužvanjem, smanjuju se potrebe na mnogim drugim frontovima, ali to još ne znači da se nalazimo u lagodnoj poziciji, rekao je ministar finansija.
Ovo se uglavnom ostvaruje dobrim prihodima koji su i na strani poreskih i neporeskih prihoda i to je dobro i to treba nastaviti, a na strani rashoda moramo da tražimo načine da budemo efikasniji, da oslobodimo prostor za veće trošenje na stvari koje su nam potrebne, navodi Vujović.
Upitan koliki suficit očekuje do kraja godine, ministar kaže da je to teško projektovati, ali da će nova vlada verovatno sagledavati gde smo stigli za prvih šest meseci i da li je potrebno revidirati te cifre.
Fond obično revidira cifre, mi smo već posle prvog kvartala razmišljali da revidiramo projektovani deficit sa 1,7 na 1,3 koliko je bilo prošle godine i to je nešto što će se sigurno dogoditi, takva revizija deficita će se dogoditi, kaže Vujović.
Odgovarajući na pitanje kada je realno očekivati povećanje plata i penzija, Vujović kaže da je ceo smisao trogodišnjeg programa bio u tome da dovedemo celu privredu, stanje javnih finansija, u situaciju da može trajnije da povećava plate i penzije na duži rok, te da misli da ćemo taj cilj sigurno ostvariti.
Od najava koje smo čuli u poslednje vreme, ja bih prepustio da nova vlada, kad se formira i sedne sa MMF-om da razgovara o reviziji programa i eventualnim izmenama, priča o tome. Mislim da bi bilo preuranjeno govoriti bilo šta na tu temu. Smatram da je od početka 2018. godine vrlo realno da razmatramo koja je to održiva putanja za naredne tri godine, a dotle bih prepustio novim ljudima da o tome razgovaraju, navodi Vujović.
Ministar finansija nije isključio mogućnost da se to povećanje desi pre budžeta za narednu godinu, ali i naveo da nije realno obećavati pre nego što se to detaljno bude razmatralo.
Upitan o eventualnom rebalansu budžeta, Vujović kaže da je rebalans potreban kada podbacuju prihodi, te da ne očekuje formalnu potrebu za zakonskim rebalansom.
To je pitanje za novu vladu i ministra finansija - da li će situacija biti takva da se zahteva rebalans ili ne, ali ja ne očekujem to, naveo je Vujović.