Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дневник у Пловдиву: Град сунца, културе и добре хране

12.06.2017. 11:48 11:51
Пише:
Фото: EPA/VLADIMIR YANEV

ПЛОВДИВ: Древни бугарски град Пловдив се сматра једним од најстаријих градова Европе. Његова се историја, наиме, протеже осам хиљада година уназад!

Смештен је у срцу Бугарске, на обалама реке Марице и други је по величини град у овој нама суседној држави. Величине је Новог Сада и задивиће своје посетиоце историјским знаменитостима.

„Можда су све то разлози што је Пловдив проглашен за Европску престоницу културе 2019. године. Наш древни град један је од најстаријих европских градова и туристи ће овде свакако пронаћи пуно занимљивих садржаја, а пре свега славни антички град. Издвојла бих антички театар, у којем се, захваљујући савршеној акустици, и дан данас постављају позоришне представе, одржавају концерти и различита културна догађања. Културни живот минулих времена тако је складно уграђен у садашњицу. Због својих културних садржаја Пловдив се сматра и културном престоницом Бугарске“, рекла нам је Виделина Гандева, директорка Туристичке организације града Пловдива.

Град је у античка времена био седиште Тракије, и у прво време се звао Еумолпијас. Како су се током историје мењали господари, тако је мењао и име, постао је Филипополис, јер га је освојио Филп II отац Александра Македонског. Био је и један од важних градова Римског царства, а тада се звао Тримонтиум – Тробрежје, јер се простирао на три брега. Као такав, имао је и своје позориште, изграђено на јужној страни, које је могло да прими више од 3.500 људи. Његова рестаурација сматра се истинским постигнућем садашње Бугарске.


Од антике до етнографије

Антички споменици приказују само један сегмент дуге историје Пловдива. Локалитетом доминира стадион који је некада могао да прими 30.000 гледалаца, а ту су и поменути амфитеатар, аквадукт, храмови... Потом незаобилазно би требало посетитит Етнографски музеј који се налази на бившем имању познатог градског трговца - ремек делу барокне архитектуре. Црква Свете Недеље, изграђена 1578. године, је јединствени пример сакралне архитектуре. У њој посетиоци могу да виде невероватне фреске и дуборезе.

Спортски комплекс Пловдива је највећи те врсте не само у Бугарској, већ у целој источној Европи. Изграђен је крајем осамдесетих година прошлог века, а поседује канал за веслање, тениске терене, базене, као и стадион капацитета 55 000 седишта.


После Римљана ове пределе су населили Словени. Име Пловдив је словенског порекла. Први пут је био бугарски 815. године, али је мењао бугарске и византијске господаре, док га нису освојили Турци. Турски јарам је збачен у бици код Пловдива 1878.године, а седам година касније Пловдив који је припадао области Источна Румелија, ујединио се с Бугарском.

„Мада има дугу историју, овај град пун сунца је модеран и динамичан. Овде посетиоци могу да уживају у несвакидашњој атмосфери, било да су на улици, у ресторанима, кафићима, црквама, музејима, или на стадиону. Пловдив има и свој Универзитет, тако да је ово и град младих. Уколико волите да идете у куповину, имамо прави изазов за вас - једну од најдужих трговачких улица, дугу 2 километра. Пловдив је погодан за обиласке у свако доба, а ако сте се одлучили да летујете на Црном мору, направите излет и посетите га, јер је повезан модерном саобраћајницом с Бургасом, градом на мору. Од Бургаса до Пловдива стиже се за два сата аутомобилом или аутобусом, па немојте пропустити прилику да га обиђете“, рекла нам је Гандева.

Наши туристи, нарочито они млађи радо посећују Бугарску, јер су цене смештаја и ванпансионских услуга веома повољне. Добра забава, разноврсни културни и спортски садржаји, али и квалитетна, свежа, и укусно спремљена храна такође привлачи велик број туриста.

„Уверена сам да мало ко може да одоли нашој гастрономској понуди. Наиме, храна у Бугарској је мешавина различитих утицаја и веома је блиска српској. Ми смо познати по салатама и јелима од поврћа, али пре свега по јогурту и добрим сиревима. Чувена је и српским туристима веома омиљена пита са сиром – баница. Пријатна клима и пуно сунца погодује гајењу винове лозе, а традиција прављења вина сеже још у античко доба, па бих препоручила да свакако пробате и наше вино“, нагласила је Виделина Гандева, директорка Туристичке организације Пловдива.

Марина Јабланов Стојановић

Пише:
Пошаљите коментар
РЕПОРТАЖА: Магарци красе дворишта правих домаћина

РЕПОРТАЖА: Магарци красе дворишта правих домаћина

03.05.2015. 19:44 21:14
Пре путовања добро проверити полису осигурања

Пре путовања добро проверити полису осигурања

20.01.2017. 20:04 11:39