У китовима из Средоземног мора алармантна количина пластике
ЊУЈОРК: Светска организација за заштиту природе WWF (World Wide Фунд фор Натуре) саопштила је да је њено ново истраживање које укључује обдукцију китова из Средоземног мора показало алармантну количину микропластике у тим животињама.
На Светски дан океана и поводом прве УН конференције о океанима, која је у четвртак одржана у Њујорку, ЊЊФ је навео да су открили "нове доказе о контаминацији пластиком китова на Медитерану", преноси Хина.
Наводи се да је та светска организација за заштиту природе новим истраживањем показала утицај загађења пластиком у северозападном делу Средоземног мора.
"Стручњаци WWF analizirali су биопсије скоро 100 морских сисара (три врсте китова) који живе у уточишту за морске сисаре Пелагосу, највећем заштићеном подручју на Медитерану, између (континентралног дела) Италије, Француске и острва Сардиније", наводи WWF.
Та организација објашњава да "истраживање показује високу контаминацију китова фталатима".
"Фталати су једна од компоненти пластике, а обично се налазе у амбалажи, завесама за туширање, кабловима, лаковима, лековима, бојама итд. Налазе се и у козметици, нпр. лаковима за нокте или косу, као и у парфемима. Просечна концентрација ДЕХП-а (најтоксичнијег фталата) пронађеног у сувом ткиву китова је 1060 µг/кг (микрограма по килограму), а сматра се да је она висока кад је изнад 300 µг/кг", истиче се у саопштењу WWF.
Додаје се да су фталати токсични за људе и животиње, са могућим штетним последицама на плодност и развој фетуса.
"Верује се да узрокују ендокрине поремећаје, а неки од њих су класификовани као канцерогени. Данас се у свету производи три милиона тона фталата на годину", наводи WWF.