Сарадња две институције у години међугенерацијске сарадње
Почела је релизација пројекта „Развијање међугенерацијске сарадње и солидарности”, кроз сарадњу Удружења пензионера града Новог Сада и Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад, саопштено је на јучерашњој конференцији у Удружењу пензионера.
Циљ пројекта је развијање међугенерацијске сарадње чланова Удружења и деце, односно младих без родитељског старања, смештених у хранитељске породице.
"С обзиром на то да је ова година проглашена Годином међугенерацијске сарадње, посебно нам је задовољство да имамо управо те две циљне групе и да покажемо јавности да солидарност, љубав, пажња и поштовање према старијима нису заборављени, али се о томе мало прича", казала је координаторка пројекта Драгица Зеленбаба.
По речима директорке Центра за породични смештај и усвојење Иване Копривице, та млада установа препознала је потребу за тим да старије особе сакодневно добију прилику за сарадњу с младима.
"Пројекат је конципиран заиста креативно, иновативно и сматрам да ће бити занимљив и једној и другој страни, као и јавности, с обзиром на то да такве иницијативе могу бити пример добре праксе другим локалним заједницама", навела је Ивана Копривица, изразивши наду да ће и старијима бити изазов да посете Центар, обиђу хранитељске породице и упознају децу, као и њихов начин живота.
Према њеним речима, специфичност је што су њихова деца на породичном смештају, односно у хранитељству, те ће њима то бити нови оквир и приступ који ће моћи да упознају у сарадњи са старим људима.
"Моћи ће да виде како старије особе проводе своје слободно време, шта је то што их интересује и како им млади људи могу помоћи", каже Копривица.
Центар за породични смештај и усвојење, каже Ивана Копривица, на тај начин жели да сруши предрасуде према хранитељству, а уједно покреће и кампању за породице и људе заинтересоване да постану хранитељи да им се обрате.
"Кроз тај пројекат планирали смо велики број активности, које би и члановима Удружења пензионера и нашој деци на породичном смештају омогућиле да слободно време проведу активно и креативно", у име Центра за породични смештај и усвојење додала је саветница за хранитељство Јелица Марић.
Они су предвидели едукативне радионице, у оквиру којих би деца старија од десет година пружила подршку старијима при савладавању модерних технологија, као што је коришћење мобилних телефона, рачунара и свега о чему данас млађи знају боље него старији.
"Планирали смо, такође, креативне радионице, затим групу активности која подразумева креирање драмског комада, као и неке рекреативне садржаје и излете. Крајњи циљ нам је да код свих развијемо емпатичност, солидарност и алтруизам", каже Јелица Марић.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања пројекат је подржало с 875.000 динара. Пројекат ће трајати 12 месеци, односно до 1. јуна наредне године.
Б. Павковић