Saradnja dve institucije u godini međugeneracijske saradnje
Počela je relizacija projekta „Razvijanje međugeneracijske saradnje i solidarnosti”, kroz saradnju Udruženja penzionera grada Novog Sada i Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji u Udruženju penzionera.
Cilj projekta je razvijanje međugeneracijske saradnje članova Udruženja i dece, odnosno mladih bez roditeljskog staranja, smeštenih u hraniteljske porodice.
"S obzirom na to da je ova godina proglašena Godinom međugeneracijske saradnje, posebno nam je zadovoljstvo da imamo upravo te dve ciljne grupe i da pokažemo javnosti da solidarnost, ljubav, pažnja i poštovanje prema starijima nisu zaboravljeni, ali se o tome malo priča", kazala je koordinatorka projekta Dragica Zelenbaba.
Po rečima direktorke Centra za porodični smeštaj i usvojenje Ivane Koprivice, ta mlada ustanova prepoznala je potrebu za tim da starije osobe sakodnevno dobiju priliku za saradnju s mladima.
"Projekat je koncipiran zaista kreativno, inovativno i smatram da će biti zanimljiv i jednoj i drugoj strani, kao i javnosti, s obzirom na to da takve inicijative mogu biti primer dobre prakse drugim lokalnim zajednicama", navela je Ivana Koprivica, izrazivši nadu da će i starijima biti izazov da posete Centar, obiđu hraniteljske porodice i upoznaju decu, kao i njihov način života.
Prema njenim rečima, specifičnost je što su njihova deca na porodičnom smeštaju, odnosno u hraniteljstvu, te će njima to biti novi okvir i pristup koji će moći da upoznaju u saradnji sa starim ljudima.
"Moći će da vide kako starije osobe provode svoje slobodno vreme, šta je to što ih interesuje i kako im mladi ljudi mogu pomoći", kaže Koprivica.
Centar za porodični smeštaj i usvojenje, kaže Ivana Koprivica, na taj način želi da sruši predrasude prema hraniteljstvu, a ujedno pokreće i kampanju za porodice i ljude zainteresovane da postanu hranitelji da im se obrate.
"Kroz taj projekat planirali smo veliki broj aktivnosti, koje bi i članovima Udruženja penzionera i našoj deci na porodičnom smeštaju omogućile da slobodno vreme provedu aktivno i kreativno", u ime Centra za porodični smeštaj i usvojenje dodala je savetnica za hraniteljstvo Jelica Marić.
Oni su predvideli edukativne radionice, u okviru kojih bi deca starija od deset godina pružila podršku starijima pri savladavanju modernih tehnologija, kao što je korišćenje mobilnih telefona, računara i svega o čemu danas mlađi znaju bolje nego stariji.
"Planirali smo, takođe, kreativne radionice, zatim grupu aktivnosti koja podrazumeva kreiranje dramskog komada, kao i neke rekreativne sadržaje i izlete. Krajnji cilj nam je da kod svih razvijemo empatičnost, solidarnost i altruizam", kaže Jelica Marić.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja projekat je podržalo s 875.000 dinara. Projekat će trajati 12 meseci, odnosno do 1. juna naredne godine.
B. Pavković