Марокански фосили "ударили" на теорију настанка модерног човека?
ЛОНДОН: Идеја да је модеран човек еволуирао у источној Африци пре 200.000 година на удару је после изузетног открића 300.000 година старих људских остатака у мароканском руднику.
Фосили откривени у старом руднику у забаченим мароканским планинама уздрмали су темеље једне од најдужих теорија о развоју модерног човека - да је хомо сапијенс потекао из „колевке човечанства“ у источној Африци пре 200.000 година, пише Гардијан, а преноси РТС.
Археолози су након неколико година ископавања открили кости најмање пет људи у Џебел Ирхуду, некадашњем руднику барита, око 100 километара западно од Маракеша.
Упркос томе што су знали да су остаци стари, били су изузетно изненађени када су стигли резултати тестова датирања зуба и камених алатки, који су показали да потичу из периода од пре 300.000 година.
Веома сам се изненадио. Очекивао сам да ће бити стари, али не толико, објашњава Жан Жак Хублин, научник са Института за еволутивну антропологију „Макс Планк“.
Истиче да их екстремна старост костију чини најстаријим познатим остацима модерних људи и представља велики изазов идеји да су најранији чланови наше врсте еволуирали из „рајског врта“ у источној Африци пре 200.000 година, пренео је РТС.
Ово нам даје потпуно другачију слику еволуције наше врсте. То значи да је процес еволуције ишао много даље у прошлост. Изгледа да је наша врста била присутна по целој Африци пре 300.000 година. Уколико је постојао 'рајски врт', он је можда био величине читавог континента, наводи Хублин.