Сарадња школе у Тарашу и зрењанинског музеја
ТАРАШ: Сарадња између Основне школе „Светозар Марковић Тоза“ из Тараша и Народног музеја Зрењанин, која је започета прошле године, резултирала је припремом на отварању спомен - собе вајарке Љубице Тапавички у просторијама ове образовне установе.
Учитељи и наставници су лане затражили стручну помоћ конзерваторске службе Музеја ради очувања и рестаурације скулптура и цртежа који су доспели у школу након продаје куће академске вајарке Љубице Тапавички у Тарашу.
Скулптуре и цртежи из куће пренесени су у школу која је дошла на идеју да направи спомен-собу, док је захваљујући стручности Конзерваторско - рестаураторске службе зрењанинског Музеја спасено од пропадања око 10 скулптура, биста и портрета. Нарочито се истиче гипсани предложак за скулптуру „Преља“ која се налази на платоу између катедрале и библиотеке у Зрењанину.
Током маја одржане су радионице конзервације које су реализовали конзерватори Народног музеја Зрењанин у школи у Тарашу. Ученици су том приликом били укључени у процес конзервације предмета. Учесници радионица показали су велику заинтересованост за конзерваторски рад чиме је и постигнут циљ, а то је подизање свести код деце о очувању уметничке баштине за будућа покољења.
Формирање спомен - собе посвећене Љубици Тапавички у школи у Тарашу један је од корака ка очувању завичајне културне баштине. Нове генерације које стасавају у овој школи имале би континуирану едукацију о значају чувања и презентовања уметничких дела.
Иначе, ова образовна установа, која представља издвојено одељење елемирске школе, негује сећање на вајарку Љубицу Тапавички организујући сусрете ученика и уметника који воде порекло из Тараша или живе у селу.
Љубица Тапавички (1925-2006) припада генерацији наших послератних вајара. Рођена је у Тарашу, похађала је гимназију у Зрењанину, а завршила Академију ликовних уметности у Београду у класи професора Сретена Стојановића и Илије Коларовића. На истој академији је окончала и постдипломске студије. Више од две деценије радила је као ликовни педагог. Иако је живела у Београду остала је чврсто везана за завичај. У Тарашу је имала свој други дом и ту је проводила најлепше дане. Везаност за родни крај је посебно исказала 1982. године када је Зрењанину поклонила двадесет својих радова. Поклон се чува у зрењанинском Народном музеју и делом је изложен на сталној поставци. Израдила је и низ спомен-биста у Београду, Зрењанину, Смедеревској Паланци, Тарашу, Меленцима, Елемиру...
Текст и фото: Ж. Балабан