Спречавање насиља у породици ефикасније са новим законом
НОВИ САД: Аутономни женски центар поздравио је почетак примене новог Закона о спречавању насиља у породици, који је, како наводи, показао да је могуће ефикасно деловање у кратким роковима.
У prеthodna два месеца тај центар је тестирао примену Закона у три општине и изводио обуке професионалаца у десетак општина у Србији, саопштено је из тог центра.
“Резултати пробне примене Закона су показали да је могућа његова успешна примена“, каже Тања Игњатовић из Аутономног женског центра.
Додаје да се, ипак, могу се очекивати тешкоће у оним општинама у којима стручњаци немају довољно знања о појави насиља у породици, где доминирају предрасуде уместо стручних процедура и где не постоји мотивација чланова групе за координацију и сарадњу.
Министарка правде Нела Кубуровић казала је да ће Закон о спречавању насиља у породици и те како имати примену у пракси, уз напомену да ће и прекршајни судови имати своју улогу у примени новог Закона.
“У случају да насилник не поштује хитну меру која му је изречена, прекршајни суд у хитном поступку може му изрећи казну затвора у трајању од 60 дана “, појаснила је министарка правде.
Охрабрујуће је то што су Републичко јавно тужилаштво и Министарство унутрашњих послова послали обрасце и документа која професионалцима могу помоћи у примени законских одређења, у чијем је креирању учествовао и Аутономни женски центар.
“Ипак, ризик може бити ако се хитне мере заштите од непосредне опасности не разликују од опасног насиља којем одговара притвор“, указује Тања Игњатовић.
Држава сада има низ нових мера којима може активно да делује на сузбијању насиља у породици као и на заштити жртве, а планирано је вођење Централне електронске евиденције и формирање Савета за сузбијање насиља у породици при Влади Србије.
Аутономни женски центар је напоменуо да ће у наредном периоду надзирати примену новог Закона и спречити могуће саботаже система.
Првог дана примене новог Закона о спречавању насиља у породици, 1. јуна, пријављано је више од десет случајева по којима су надлежни органи изрекли мере удаљења насилника из дома, односно забране комуницирања и приласка жртви.
У једном случају, пријављеном у Обреновцу, мера забране комуницарања и приласка жртви изречена је полицијском службенику, сазнао је Танјуг.
У првом пријављеном случају који је у четвртак скренуо пажњу јавности, насилник из Панчева Н. С. (35) је прекршио обе изречене забране па му је тамошњи Прекршајни суд изрекао казну од 30 дана затвора, која се одмах извршава. Наиме, након што му је полиција одредила хитну меру удаљења из куће и забрану комуникације са жртвом у складу с новим Законом о спречавању насиља у породици, панчевачки Основни суд му је, на предлог Тужилаштва, продужио обе мере до 30 дана. Он се, међутим, вратио кући и прекршио забране па га је супруга поново пријавила, а полиција га је привела Прекршајном суду због кршења забране. Тај суд му је изрекао казну од 30 дана затвора, која се извршава без одлагања.
По новом закону, прекршајни суд може насилнику у хитном поступку изрећи казну затвора у трајању до 60 дана због кршења изречене забране. Локални медији су пренели да је Н. С. имао 2,25 промила алкохола у крви те да је и раније осуђиван због наношења тешких телесних повреда, али да жртва тада није била женска особа.
Хитне мере изречене су у два случаја у Земуну, а по пријави насиља у центру Београда, очекује се одлука суда о предлогу Тужилаштва за проружење мера удаљења из стана и забране комуницирања са жртвом.
Забрана приласка и комуницирања изречена је младићу ког је пријавила девојка из Барајева, као и у два случаја у Младеновцу и још једном у Обреновцу.
Насиље је првог дана примене Закона пријављено и у Крагујевцу, али је насилник пре доласка полиције побегао па је за њим расписана потрага.
У Смедереву су такође у два случаја изречене хитне мере. У једном су насилнику изречене обе мере, а у другом само забрана комуницирања и приласка жртви.
У Великој Плани насилницима из два пријављена случаја су изречене две хитне мере забрана комуницирања и приласка жртви.
Е. С. Х.