За најмање 700 милиона деце детињство се прерано завршило
БЕОГРАД: За најмање 700 милиона деце, односно једну четвртину светске популације деце, детињство се прерано завршило, упозорила је организација Сејвд чилдрен (Саве the Children) у свом извештају објављеном на Међународни дан детета.
Према том извештају, Словенија са Норвешком дели прво место међу земљама света у којима је детињство најмање угрожено.
Сукоби, рани бракови, малолетничке трудноће, екстремно насиље, искљученост из школе, радна обавеза, неухрањеност и смрт ускраћују деци њихова права да уче, расту и развијају своје пуне потенцијале у сигурном окружењу, упозорава та организација.
У саопштењу се наводи да на овогодишњем Индексу о прекинутом детињству, Србија заузима 41. место од укупно 172 државе света, саопштено је данас.
Босна и Херцеговина налази се на 35. месту, Црна Гора на 44. а Албанија на 71. месту.
Наводи се да подаци, прикупљени већином од агенција УН, говоре како су показатељи попут смртности деце испод пет година старости, броја малолетничких трудноћа и броја деце која обављају рад на улици учинили да Србија заузме нижу позицију у односу на друге европске земље, али и неке суседне државе.
С друге стране, Словенија која се нашла у самом врху листе доказује да промишљена одлука да се инвестира у здравље и добробит деце може имати већи учинак него национално богатство - и да је промена могућа када добробит деце постане приоритет.
У оквиру глобалне кампање Свако дете #bеzIZUZETKA Саве д чилдрен позвао је државе да улажу у сву децу, те да гарантују да ће финансијске баријере које спречавају децу да добију квалитетне основне услуге бити уклоњене.
"С обзиром на показатеље који се односе на Србију, посебну пажњу скрећемо на потребу за већим улагањима у области здравства, социјалне заштите и образовања, у које треба укључити и децу у избеглиштву и миграцијама који се тренутно налазе у Србији", истиче директорка Сејв д чилдрен за северозападни Балкан Андреа Жеравчић.
У извештају се такође каже да су детињства највише угрожена у западним и централним афричким земљама - најлошије рангиран је Нигер, затим следе Ангола, Мали, Централноафричка Република и Сомалија.
Наводи се да више од 16.000 деце дневно умре пре него што напуни пет година, најчешће од узрока који се могу спречити, приближно четвртина од све деце на свету испод пет година старости (156 милиона) има физичке и менталне сметње у развоју услед неухрањености, док свако шесто дете школског узраста широм света тренутно не иде у школу.
Конфликт је натерао једно од 80 деце да напусти свој дом, 168 милиона деце у свету укључено је у дечији рад - 85 милиона од њих у штетан рад - што је број већи од укупног броја деце у Европи (138 милиона)
Сваких седам секунди у свету се уда једна девојчица млађа од 15 година, наводи се у извештају и додаје да у свету, сваке две секунде једна девојчица роди дете.