Злато за робота, бронза за наруквице
Са републичког такмичења из Роботике и интерфејс технологије ученици каћке Основне школе “Ђура Јакшић” вратили су се с медаљама- осмак Гојко Панић са златном , а седмак Ђорђе Остојић са бронзаном.
"И овом приликом наши ученици су приказали и показали велику озбиљност и посвећеност у раду са савременим технологијама и све то применили на роботу Теу, којег су тимски направили и испрограмирали браћа Гојко Панић и Дарко Бирач", каже наставница информатике и менторка ових успешних основаца Јасмина Јерковић."Тео је опремљен мноштвом сензора, па осим у едукативне сврхе, може да послужи као помоћник у кретању и навигацији простором слабовидој и слепој деци, или да буде превозно средство у угоститељству јер он има руке и тацну која се надограђује и може да носи мањи терет, као што су лименке или есцајг. Пошто има на себи уграђене одличне лед лампице на очима и устима може да се користи и као атракција за осветљење у дискотекама, а при том може да се креће или окреће укруг."
Ђорђе Остојић бронзану медаљу заслужио је за програмирање микро бит џепних рачунара „мерача корака„ као дневну терапију и помоћ особама које имају здравствених проблема са срцем или вишком килограма и за микро битове наруквице за руке или ноге бициклиста да би приликом скретања њима сигнализирали стрелицама на дисплеју скретање лево или десно. Дисплеј је сачињен од 25 лед диода тако да је добро видљив и дању и у ноћној вожњи. Осим тога, Ђорђе је ове мале yеpnе рачунаре испрограмирао и за забаву са занимљивом игрицом под именом „„MW хунтинг”.”.
- Веома сам поносна на ове своје ђаке и надам се да ћемо и у будућности имати овако добре и креативне идеје које ће успешно реализовати-каже Јасмина Јерковић. - Свака креативна идеја је моћно оружје у рукама наших ученика који уз велику подршку родитеља и нас наставника може да покрене и осталу децу да схвате колико је лепо учити и стицати нова сазнања и вештине у раду са савременим технологијама.
Робот Тео је постао саставни део каћке школе и ученици уживају у његовом присуству и комуникацији са њим, а Јасмина Јерковић подсећа да он није први робот у овој школи. Робот Лала, којег 2008/2009. школске године направио и програмирао ученик Марко Радукин на Московском Архимеду 2009 године освојио је три златна одличја.
Д. Девечерски