Инцко данас подноси извештај о стању у БиХ
САРАЈЕВО: У најновијем Извештају Високог представника међународне заједнице у БиХ Валентина Инцка, који ће данас поднети Савету безбедности Уједињених нација о стању и раду Савета за имплементацију мира и политичкој ситуацији у БиХ, као увек до сада су набројани позитивни и негативни догађаји у тој држави.
Извештај се односи на период од 22. октобра прошле године, до 21. априла 2017. и у њему се констатује да је позитивна регионална сарадња реализована у марту када је премијер Србије Александар Вучић посетио Сарајево, а настављена је састанком у априлу у Мостару, када су се састали политички лидери БиХ, Србије и Хрватске.
Иако је БиХ наставила позитиван тренд према евроатлантким интеграцијама и побољшању регионалних односа, оцењује се да је неповољна политичка клима постала велика брига за суседе из Хрватске.
Инцко, наиме, подсећа да је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић у интервјуу 29. новембра казала да су "нестабилности у БиХ" велика претња Хрватској што може довести до регионалног конфликта.
"У овом периоду је било неколико изазова, првенствено што се тиче политичке ситуације која се развија у БиХ због покушаја ревизије пресуде у случају БиХ против Србије пред Међународним судом правде", навео је Инцко и подетио на активности РС у покушају имплементације, како сматра, неуставног референдума усвајањем Закона о Дану РС.
Он је навео и да је, упркос честим политичким турбуленцијама, дошло до неколико позитивних развоја ситуације у покушају интеграције са НАТО и ЕУ.
"Ово укључује неколико позитивних помака као што је пријем Упитника Европске комисије у децембру и потписивање С С СП-а што је окончало дуги процес преговора између ЕУ и БиХ. У фебруару је истицао десетогодишњи рок за ревизију пресуде пред Међународним судом правде у случају БиХ против Србије за геноциде, што је проузроковало одређене контроверзе у односима политичких партија у Сарајеву", навео је Инцко.
Контроверза је, како је навео, била центрирана око Сакиба Софтића, бившег агента БиХ пред Међународним судом правде у првобитном поступку, и његове легитимности да представља БиХ у ревизији пресуде.
Развој догађаја је, напоменуо је, довео до великих критика на рачун бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића, што је довело до захлађења односа унутар владајуће коалиције.
Упркос одлукама Уставног суда БиХ да је Дан Републике Српске неуставни празник, власти РС су 9. јануара организовале прославу у центру Бањалуке.
Прослава је укључивала параду цивилних и војних снага, као и учешће неколико војника Срба унутар ОС БиХ, навео је, између осталог, Инцко, пренели су медији у БиХ.