Публикација о здравственом профилу града
НОВИ САД: Поводом Дана здравих градова, који се обележава 20. маја, промовисана публикација „Здравствени профил града Новог Сада и Оквир градског плана за здравље”, настала да би се грађани подстакли на заједничке напоре у очувању и унапређењу здравља у урбаним срединама.
Након промоције, уследила је и едукација „Како да град постане здрав град? Принципи и методологије Европске мреже здравих градова”, на којој су представљени аспекти од значаја за здрав град, као што су животна средина, урбано планирање, ментално здравље и слично.
"Нови Сад је једини град у Србији који је члан Европске мреже здравих градова и ова публикација има посебан значај јер указује на све елементе битне за здрав живот сваког човека", рекао је члан Градског већа за здравство проф. др Золтан Хорват. Према његовим речима, када каже битне елементе, не мисли само на здравствено стање сваког појединца већ и на уређену социјалну средину, у којој су сви услови такви да се друштво и свака јединка могу правилно развијати.
"Ситуација се константно мора пратити и унапређивати, а сигуран сам у то да ћемо до 2021. године далеко стићи и значајно поправити ситуацију", каже Хорват.
Начелница Центра за промоцију здравља Института за јавно здравље Војводине, а уједно и координаторка пројекта „Нови Сад – здрав град”, доц. др Оља Нићифоровић Шурковић објаснила је да је пројекат започет на иницијативу Градске управе за здравство, која већ дужи период тражи начин да здравље стави на прво место у нашем граду.
"Знајући да постоји Европска мрежа здравих градова, крајем 2012. године смо се пријавили за чланство и приступили смо тој мрежи, а то значи да ће Град, у сваком свом сегменту живота, у свакој одлуци планера града разматрати здравље као најважније питање", рекла је Оља Нићифоровић Шурковић. Она додаје да су у публикацији су сви подаци релевантни за здравље наших грађана, али и сви остали сегменти који утичу на њихово здравље, попут социо-економске ситуације, наше традиције и културе, уређења јавних простора, животна средина, образовање, запосленост и социјална заштита и слично.
По речима директора Института за јавно здравље Војводине проф. др Владимира Петровића, та континуирана едукација служи за представљање резултата свих истраживања током шест година, спроведених у оквиру пројекта „Здрав град – Нови Сад”. На промоцији су приказани резултати Консензус-конференције, рађени у оквиру пројекта.
И. Миклоши