Publikacija o zdravstvenom profilu grada
NOVI SAD: Povodom Dana zdravih gradova, koji se obeležava 20. maja, promovisana publikacija „Zdravstveni profil grada Novog Sada i Okvir gradskog plana za zdravlje”, nastala da bi se građani podstakli na zajedničke napore u očuvanju i unapređenju zdravlja u urbanim sredinama.
Nakon promocije, usledila je i edukacija „Kako da grad postane zdrav grad? Principi i metodologije Evropske mreže zdravih gradova”, na kojoj su predstavljeni aspekti od značaja za zdrav grad, kao što su životna sredina, urbano planiranje, mentalno zdravlje i slično.
"Novi Sad je jedini grad u Srbiji koji je član Evropske mreže zdravih gradova i ova publikacija ima poseban značaj jer ukazuje na sve elemente bitne za zdrav život svakog čoveka", rekao je član Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltan Horvat. Prema njegovim rečima, kada kaže bitne elemente, ne misli samo na zdravstveno stanje svakog pojedinca već i na uređenu socijalnu sredinu, u kojoj su svi uslovi takvi da se društvo i svaka jedinka mogu pravilno razvijati.
"Situacija se konstantno mora pratiti i unapređivati, a siguran sam u to da ćemo do 2021. godine daleko stići i značajno popraviti situaciju", kaže Horvat.
Načelnica Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine, a ujedno i koordinatorka projekta „Novi Sad – zdrav grad”, doc. dr Olja Nićiforović Šurković objasnila je da je projekat započet na inicijativu Gradske uprave za zdravstvo, koja već duži period traži način da zdravlje stavi na prvo mesto u našem gradu.
"Znajući da postoji Evropska mreža zdravih gradova, krajem 2012. godine smo se prijavili za članstvo i pristupili smo toj mreži, a to znači da će Grad, u svakom svom segmentu života, u svakoj odluci planera grada razmatrati zdravlje kao najvažnije pitanje", rekla je Olja Nićiforović Šurković. Ona dodaje da su u publikaciji su svi podaci relevantni za zdravlje naših građana, ali i svi ostali segmenti koji utiču na njihovo zdravlje, poput socio-ekonomske situacije, naše tradicije i kulture, uređenja javnih prostora, životna sredina, obrazovanje, zaposlenost i socijalna zaštita i slično.
Po rečima direktora Instituta za javno zdravlje Vojvodine prof. dr Vladimira Petrovića, ta kontinuirana edukacija služi za predstavljanje rezultata svih istraživanja tokom šest godina, sprovedenih u okviru projekta „Zdrav grad – Novi Sad”. Na promociji su prikazani rezultati Konsenzus-konferencije, rađeni u okviru projekta.
I. Mikloši