Лакше до субвенција у приватним вртићима
Родитељи који буду желели да упишу малишане у приватне вртиће уз субвенције из градског buyеta, више неће морати најпре да конкуришу за место у Предшколској установи „Радосно детињство”.
То је договорено на недавном састанку Удружења приватних предшколских установа у Новом Саду и Градске управе да би се поједноставила процедура уписа у приватна забавишта. Подсећамо, пре те одлуке, субвенције су могли добити само они родитељи чија су деца остајала „испод црте” на конкурсу за упис у неки од државних вртића.
"Том одлуком упис у приватне вртиће биће много једноставнији и нећемо се претварати у некакав бирократски апарат јер су многи родитељи до сада морали да носе папире у „Радосно детињство” без потребе", каже члан Управног одбора Удружења приватних предшколских установа у Новом Саду Миљко Бакај.
Према његовим речима, тај пут се сада скраћује и родитељи који то желе долазе директно у обданиште, конкуришу и улазе одмах у процедуру. Приватни вртићи у Новом Саду су тиме добили већу аутономију и сматра се да је то добра одлука.
Ипак, он напомиње да је упис за оне родитеље који рачунају на новчану подршку Града тренутно стопиран јер се чека август, када би, након ребаланса буџета, требало да буде одређена висина субвенција за наредну школску годину.
По речима нашег саговорника, има родитеља којима су приватни вртићи први избор за њихово дете због специфичних услова које таква установа пружа.
Цене месечног боравка у њима се разликују, а крећу се од 140 евра надаље. Вртић „Чаробни свет”, чији је власник наш саговорник, простире се на 1.000 квадратних метара и малишанима, између осталог, нуди пет оброка дневно за 160 евра месечно, а та цена, тврди Миљко Бакај, није мењана више од десет година.
"Као приватни сектор, веома се трудимо да опстанемо, а да истовремено родитељима олакшамо удар на кућни buyеt. На пример, за оне који се тек уписују у наредну школску годину, наш вртић је понудио родитељима да, док не крену исплате субвеција, уместо 160 евра месечно, плаћају 145. Сви се трудимо да будемо конкурентни, а много смо скромнији с ценама од Београда, где су и субвенције веће. Првенствено тежимо да нам капацитети буду попуњени, а субвенције, у том смислу, заиста значе и родитељима и приватним вртићима", каже Бакај.
Пошто је на почетку текуће школске године каснила исплата субвенција, наш саговорник каже да тај новац сада редовно леже на рачуне родитеља.
Подсећамо, за школску 2016/2017. новчана помоћ Града за боравак малишана у прватним вртићима износила је 10.000 динара за јаслице и 8.000 за остале узрасте. Он каже и да постоји предлог да од почетка наредне школске године број деце којој се додељују субвенције порасте с 1.900 на 2.500.
Тренутно око 2.000 најмлађих Новосађана похађа неко од приватних обданишта.
Д. Ристић