Lakše do subvencija u privatnim vrtićima
Roditelji koji budu želeli da upišu mališane u privatne vrtiće uz subvencije iz gradskog buyeta, više neće morati najpre da konkurišu za mesto u Predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo”.
To je dogovoreno na nedavnom sastanku Udruženja privatnih predškolskih ustanova u Novom Sadu i Gradske uprave da bi se pojednostavila procedura upisa u privatna zabavišta. Podsećamo, pre te odluke, subvencije su mogli dobiti samo oni roditelji čija su deca ostajala „ispod crte” na konkursu za upis u neki od državnih vrtića.
"Tom odlukom upis u privatne vrtiće biće mnogo jednostavniji i nećemo se pretvarati u nekakav birokratski aparat jer su mnogi roditelji do sada morali da nose papire u „Radosno detinjstvo” bez potrebe", kaže član Upravnog odbora Udruženja privatnih predškolskih ustanova u Novom Sadu Miljko Bakaj.
Prema njegovim rečima, taj put se sada skraćuje i roditelji koji to žele dolaze direktno u obdanište, konkurišu i ulaze odmah u proceduru. Privatni vrtići u Novom Sadu su time dobili veću autonomiju i smatra se da je to dobra odluka.
Ipak, on napominje da je upis za one roditelje koji računaju na novčanu podršku Grada trenutno stopiran jer se čeka avgust, kada bi, nakon rebalansa budžeta, trebalo da bude određena visina subvencija za narednu školsku godinu.
Po rečima našeg sagovornika, ima roditelja kojima su privatni vrtići prvi izbor za njihovo dete zbog specifičnih uslova koje takva ustanova pruža.
Cene mesečnog boravka u njima se razlikuju, a kreću se od 140 evra nadalje. Vrtić „Čarobni svet”, čiji je vlasnik naš sagovornik, prostire se na 1.000 kvadratnih metara i mališanima, između ostalog, nudi pet obroka dnevno za 160 evra mesečno, a ta cena, tvrdi Miljko Bakaj, nije menjana više od deset godina.
"Kao privatni sektor, veoma se trudimo da opstanemo, a da istovremeno roditeljima olakšamo udar na kućni buyet. Na primer, za one koji se tek upisuju u narednu školsku godinu, naš vrtić je ponudio roditeljima da, dok ne krenu isplate subvecija, umesto 160 evra mesečno, plaćaju 145. Svi se trudimo da budemo konkurentni, a mnogo smo skromniji s cenama od Beograda, gde su i subvencije veće. Prvenstveno težimo da nam kapaciteti budu popunjeni, a subvencije, u tom smislu, zaista znače i roditeljima i privatnim vrtićima", kaže Bakaj.
Pošto je na početku tekuće školske godine kasnila isplata subvencija, naš sagovornik kaže da taj novac sada redovno leže na račune roditelja.
Podsećamo, za školsku 2016/2017. novčana pomoć Grada za boravak mališana u prvatnim vrtićima iznosila je 10.000 dinara za jaslice i 8.000 za ostale uzraste. On kaže i da postoji predlog da od početka naredne školske godine broj dece kojoj se dodeljuju subvencije poraste s 1.900 na 2.500.
Trenutno oko 2.000 najmlađih Novosađana pohađa neko od privatnih obdaništa.
D. Ristić