broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Одржана комеморација у Јасеновцу у организацији Срба и антифаштиста

22.04.2017. 16:44 17:36
Пише:
Фото: EPA/ANTONIO BAT

ЈАСЕНОВАЦ: У организацији Српског народног већа (СНВ) и Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске (САБА РХ) данас је пред спомеником Камени цвет у Јасеновцу одржана комеморација убијеним заточеницима тог усташког логора и свим жртвама усташког режима НДХ.

Комеморација је започела молитвом православних свештеника, минутом ћутања за погинуле и хрватском химном, пренела је Хина.

Комеморацији, уз преживеле логораше, многобројне грађане из Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије, били су присутни и амбасадори САД, Норвешке, Аустрије, Русије, Велике Британије, Аустралије, Француске, Канаде и Србије те представници Владе Србије и други. 

Комеморацијом је обновљено сећање, не само на побијене логораше усташког логора Јасеновац, већ и на последњу групу од 1.073 логораша која је пре 72 године, на данашњи дан, кренула у пробој из логора и у којој је преживјело 92 логораша.

Председник СНВ Милорад Пуповац рекао је да је Јасеновац страшно место злочина и да та страхота има два лица: страшну патњу заточених који су у логору убијени и оних који су преживели те идеју због које је чињен злочин и донети закони у држави која је мислила да то може чинити.

Нагласио је да је смисао сваке могуће политике да се супротстави томе што је у Јасеновцу учињено, да се каже "не" таквој политици и таквим злочинима, и то је сва политика која се овђе може чути и научити.

Пуповац је изразио жаљење што и ове године не одржавају комеморацију заједно с Владом те је осудио постављање плоче с усташким поздравом на згради дечјег вртића у Јасеновцу гђе је недалеко, у усташком логору, убијено и око 21.000 деце.

"Ово место нас обавезује, чак и да не критизирамо, већ да позивамо Владу и све друге да се у овом месту окренемо узајамном поштовању и узајамном кајању", рекао је те додао како не би желео да Јасеновац буде место где неки лошу прошлост желе претворити у добру будућност. 

"То не може бити и то не може може проћи", казао је Пуповац.

У име САБА РХ окупљенима се обратио председник Савеза Фрањо Хабулин, који је истакао да су због колебљивог става актуелне власти, кад је у питању оцена и карактер усташког режима, његових симбола и поздрава, и ове године одлучили не учестовати у званичној комеморацији.

"Нити можемо нити хоћемо прихватити формирање нечега што је названо Већем за суочавање с посљедицама владавине недемократских режима. Нећемо, јер нам је јасно, јер знамо да је то Веће за обрачун с идејом комунизма и праксом социјализма", рекао је Хабулин.

У наставку је навео да се зна да су комунисти имали водећу улогу у организирању Народно ослободилачке борбе, како и да је недвосмислено да су жртве Јасеновачког логора Срби, Јевреји, Роми и Хрвати те антифашисти, биле невине жртве, а усташе злочинци.

"Нећемо допустити да победи историјски ревизионизам који је ухватио дубоке корене у данашњој Хрватској, а којем је крајни циљ да победнике из Другог светског рата претвори у поражене злочинце, а оне који су заиста били поражени и који су доказано били злочинци - у националне хероје", закључио је Хабулин.

У име Антифашистичке лиге Хрватске Зоран Пусић истакнуо је да би у сваком нормалном друштву злочини почињени од усташа били страшни догађаји те додао: "Но, ми живимо у друштву у којем као да је избрисано драгоцјено искуство. Живимо у друштву у којем и интелектуалци и неки академици желе затрти трагове злочина и злочине усташке идеологије. Стога сам увјерен да би умјесто свијећа и цвијећа које полажемо страдалима у Јасеновцу за њих било важније наше опређељење да се супротставимо злу и идеологији која је до тога довела".

Комеморацију у Јасеновцу ће у недељу одржати хрватски државни врх, а у понеђељак јеврејска заједница.

У Млаки одржана литургија у помен јасеновачким жртвама

БАЊАЛУКА: У храму Светог пророка Илије у месту Млака, код Јасеновца, данас је одржана света архијерејска литургија у помен на невине жртве усташких логора Јасеновац и Доња Градина.

Литургију је служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, а молитвено сећање на пробој јасеновачких логораша организовала је Епархија пакрачко-славонска, пренела је РТРС.

Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић, који је присуствовао литургији, изјавио је да идентитет српског народа посебно треба чувати на местима страдања, као што је Јасеновац.

"Мислим да је елементарно поштовање и ред бити присутан на месту обележавања страдања жртава које човек не сме и не може заборавити", рекао је Иванић новинарима и додао да се треба окренути и новом времену на начин да се не заборави прошлост.

"Заиста сматрам да је обавеза свих нас да на овај начин покажемо пуно поштовање према свима онима који су у том једном ружном и тешком времену овде на овим просторима страдали", рекао је Иванић.

Коментаришући постављање плоче ХОС у Јасеновцу, са натписом "За дом спремни", он је казао да је то велика грешка и провокација и истакао да ту ствар треба да решавају институције Хрватске, "пре свега, због себе саме, свог идентитета и угледа".

У помен на невине жртве Јасеновца и Доње Градине у Козарској Дубици се одржава меморијална академија под називом "Свијете тихи". Директор Спомен-подручја Доња Градина Тања Тулековић казала је да се скуп организује поводом обележавања 22. априла - дана пробоја последње групе логораша из концентрационог логора Јасеновац.

Козарска Дубица је други град у Европи према броју страдалих становника у Другом светском рату.

Та општина изгубила је више од 18.000 становника, односно око 52 одсто укупног предратног становништва.

Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом светском рату на територији некадашње Југославије јер је у њему страдало 700.000 жртава усташког злочина.

У њима је убијено 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. 

Меморијална академија, коју организује Јавна установа "Спомен-подручје Доња Градина", традиционално се организује уочи парастоса и помена за страдале жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

Логор у Доњој Градини налазио се у БиХ, преко пута Јасеновца у Хрватској, формиран је 1941. године и био активан све до краја Другог светског рата 1945. године.

Пише:
Пошаљите коментар
Комеморација у Јасеновцу: Поново у три колоне

Комеморација у Јасеновцу: Поново у три колоне

21.04.2017. 17:18 17:25
Пуповац: Комеморација СНВ одвојено од државне

Пуповац: Комеморација СНВ одвојено од државне

17.04.2017. 17:29 17:32