Održana komemoracija u Jasenovcu u organizaciji Srba i antifaštista
JASENOVAC: U organizaciji Srpskog narodnog veća (SNV) i Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) danas je pred spomenikom Kameni cvet u Jasenovcu održana komemoracija ubijenim zatočenicima tog ustaškog logora i svim žrtvama ustaškog režima NDH.
Komemoracija je započela molitvom pravoslavnih sveštenika, minutom ćutanja za poginule i hrvatskom himnom, prenela je Hina.
Komemoraciji, uz preživele logoraše, mnogobrojne građane iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, bili su prisutni i ambasadori SAD, Norveške, Austrije, Rusije, Velike Britanije, Australije, Francuske, Kanade i Srbije te predstavnici Vlade Srbije i drugi.
Komemoracijom je obnovljeno sećanje, ne samo na pobijene logoraše ustaškog logora Jasenovac, već i na poslednju grupu od 1.073 logoraša koja je pre 72 godine, na današnji dan, krenula u proboj iz logora i u kojoj je preživjelo 92 logoraša.
Predsednik SNV Milorad Pupovac rekao je da je Jasenovac strašno mesto zločina i da ta strahota ima dva lica: strašnu patnju zatočenih koji su u logoru ubijeni i onih koji su preživeli te ideju zbog koje je činjen zločin i doneti zakoni u državi koja je mislila da to može činiti.
Naglasio je da je smisao svake moguće politike da se suprotstavi tome što je u Jasenovcu učinjeno, da se kaže "ne" takvoj politici i takvim zločinima, i to je sva politika koja se ovđe može čuti i naučiti.
Pupovac je izrazio žaljenje što i ove godine ne održavaju komemoraciju zajedno s Vladom te je osudio postavljanje ploče s ustaškim pozdravom na zgradi dečjeg vrtića u Jasenovcu gđe je nedaleko, u ustaškom logoru, ubijeno i oko 21.000 dece.
"Ovo mesto nas obavezuje, čak i da ne kritiziramo, već da pozivamo Vladu i sve druge da se u ovom mestu okrenemo uzajamnom poštovanju i uzajamnom kajanju", rekao je te dodao kako ne bi želeo da Jasenovac bude mesto gde neki lošu prošlost žele pretvoriti u dobru budućnost.
"To ne može biti i to ne može može proći", kazao je Pupovac.
U ime SABA RH okupljenima se obratio predsednik Saveza Franjo Habulin, koji je istakao da su zbog kolebljivog stava aktuelne vlasti, kad je u pitanju ocena i karakter ustaškog režima, njegovih simbola i pozdrava, i ove godine odlučili ne učestovati u zvaničnoj komemoraciji.
"Niti možemo niti hoćemo prihvatiti formiranje nečega što je nazvano Većem za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima. Nećemo, jer nam je jasno, jer znamo da je to Veće za obračun s idejom komunizma i praksom socijalizma", rekao je Habulin.
U nastavku je naveo da se zna da su komunisti imali vodeću ulogu u organiziranju Narodno oslobodilačke borbe, kako i da je nedvosmisleno da su žrtve Jasenovačkog logora Srbi, Jevreji, Romi i Hrvati te antifašisti, bile nevine žrtve, a ustaše zločinci.
"Nećemo dopustiti da pobedi istorijski revizionizam koji je uhvatio duboke korene u današnjoj Hrvatskoj, a kojem je krajni cilj da pobednike iz Drugog svetskog rata pretvori u poražene zločince, a one koji su zaista bili poraženi i koji su dokazano bili zločinci - u nacionalne heroje", zaključio je Habulin.
U ime Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić istaknuo je da bi u svakom normalnom društvu zločini počinjeni od ustaša bili strašni događaji te dodao: "No, mi živimo u društvu u kojem kao da je izbrisano dragocjeno iskustvo. Živimo u društvu u kojem i intelektualci i neki akademici žele zatrti tragove zločina i zločine ustaške ideologije. Stoga sam uvjeren da bi umjesto svijeća i cvijeća koje polažemo stradalima u Jasenovcu za njih bilo važnije naše opređeljenje da se suprotstavimo zlu i ideologiji koja je do toga dovela".
Komemoraciju u Jasenovcu će u nedelju održati hrvatski državni vrh, a u poneđeljak jevrejska zajednica.
U Mlaki održana liturgija u pomen jasenovačkim žrtvama
BANJALUKA: U hramu Svetog proroka Ilije u mestu Mlaka, kod Jasenovca, danas je održana sveta arhijerejska liturgija u pomen na nevine žrtve ustaških logora Jasenovac i Donja Gradina.
Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, a molitveno sećanje na proboj jasenovačkih logoraša organizovala je Eparhija pakračko-slavonska, prenela je RTRS.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić, koji je prisustvovao liturgiji, izjavio je da identitet srpskog naroda posebno treba čuvati na mestima stradanja, kao što je Jasenovac.
"Mislim da je elementarno poštovanje i red biti prisutan na mestu obeležavanja stradanja žrtava koje čovek ne sme i ne može zaboraviti", rekao je Ivanić novinarima i dodao da se treba okrenuti i novom vremenu na način da se ne zaboravi prošlost.
"Zaista smatram da je obaveza svih nas da na ovaj način pokažemo puno poštovanje prema svima onima koji su u tom jednom ružnom i teškom vremenu ovde na ovim prostorima stradali", rekao je Ivanić.
Komentarišući postavljanje ploče HOS u Jasenovcu, sa natpisom "Za dom spremni", on je kazao da je to velika greška i provokacija i istakao da tu stvar treba da rešavaju institucije Hrvatske, "pre svega, zbog sebe same, svog identiteta i ugleda".
U pomen na nevine žrtve Jasenovca i Donje Gradine u Kozarskoj Dubici se održava memorijalna akademija pod nazivom "Svijete tihi". Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković kazala je da se skup organizuje povodom obeležavanja 22. aprila - dana proboja poslednje grupe logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.
Kozarska Dubica je drugi grad u Evropi prema broju stradalih stanovnika u Drugom svetskom ratu.
Ta opština izgubila je više od 18.000 stanovnika, odnosno oko 52 odsto ukupnog predratnog stanovništva.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije jer je u njemu stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina.
U njima je ubijeno 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista.
Memorijalna akademija, koju organizuje Javna ustanova "Spomen-područje Donja Gradina", tradicionalno se organizuje uoči parastosa i pomena za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Jasenovca u Hrvatskoj, formiran je 1941. godine i bio aktivan sve do kraja Drugog svetskog rata 1945. godine.