Иновације у лечењу оболелих од карцинома
НОВИ САД: Савремени дијагностички и терапијски трендови лечења малигних болести тема су Осмог француско-српског онколошког конгреса који је почео у петак у Новом Саду и траје два дана. Око 300 учесника биће у прилици да чује предавања 27 колега, од којих је 20 из иностранства, а седморо је наших стручњака.
Директор Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици професор др Зоран Радовановић каже да је ово традиционални скуп наших и француских онколога, а гостујући предавачи долазе из Француске, Израела, Америке, Бугарске и Швајцарске.
“Тема скупа су савремени ставови у лечењу карцинома, које и ми пратимо у складу с нашим финансијским могућностима. Недавно су уведени нови лекови за карциноме дојке, јајника, дебелог црева и бубрега, и то је тренутно најсавременија терапија у Европи“, казао је др Радовановић.
Организатор конгреса професорка др Дарјана Јовановић истакла је да се конгрес одржава већ осам година, као резултат сарадње са чувеним француским онкологом Жан Пјером Лоцом, који је у октобру постао почасни грађанин Новог Сада.
“Сарадња Института и др Лоца траје десет година, а на овом конгресу ћемо видети које су то иновције у лечењу онколошких болести. Чуће се која је нова палета и група лекова, а однедавно и ми имамо неке од њих, који су веропски стандард у лечењу. Никада нисмо били ближи европском стандарду. Лекари ће током дводневног конгреса бити у прилици да науче када и како се нови лекови примењују“, казала је др Јовановић и напоменула да ће се говорити о имунотерапији, као и о томе како приступити интернету и “Медскејпу” који је битан за учење.
Француски онколог, професор др Жан Пјер Лоц каже да је заводољство бити у Новом Саду, где је до сада боравио 44 пута. У лечењу онколошких болесника има много проблема, а истакао да је један од њих и третман геријатријских онколошких боелсника, који треба да добију пођеднако квалитетну и добру терапију.
“Током ова два дана биће речи о новим лековима, а тешко је одлучити који од њих ће се користити. Проблем су и трошкови, јер су ти нови лекови скупи“, казао је др Лоц.
Одржавање овог и сличних скупова помаже Покрајински секретаријат за високо образовање и научно-истраживачку делатност, а заменица секретара професорка др Душица Ракић истакла је да ће и убудуће помагати овакве скупове.
“Нови Сад је сада домаћин скупа где наши онколози могу да размене искуства са стручњацима из других земаља. Онколошких болести има све више и по учесталости смрти налазе се одмах после кардиоваскуланрих болести. Сваки четврти човек код нас умире од онколошких болести“, казала је др Ракић и додала да је стога важна размена искуства с колегама из иностранства, као и одлазак наших лекара на едукацију у друге земље, где се примењују сваремене методе лечења.
Љ. Петровић