Inovacije u lečenju obolelih od karcinoma
NOVI SAD: Savremeni dijagnostički i terapijski trendovi lečenja malignih bolesti tema su Osmog francusko-srpskog onkološkog kongresa koji je počeo u petak u Novom Sadu i traje dva dana. Oko 300 učesnika biće u prilici da čuje predavanja 27 kolega, od kojih je 20 iz inostranstva, a sedmoro je naših stručnjaka.
Direktor Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici profesor dr Zoran Radovanović kaže da je ovo tradicionalni skup naših i francuskih onkologa, a gostujući predavači dolaze iz Francuske, Izraela, Amerike, Bugarske i Švajcarske.
“Tema skupa su savremeni stavovi u lečenju karcinoma, koje i mi pratimo u skladu s našim finansijskim mogućnostima. Nedavno su uvedeni novi lekovi za karcinome dojke, jajnika, debelog creva i bubrega, i to je trenutno najsavremenija terapija u Evropi“, kazao je dr Radovanović.
Organizator kongresa profesorka dr Darjana Jovanović istakla je da se kongres održava već osam godina, kao rezultat saradnje sa čuvenim francuskim onkologom Žan Pjerom Locom, koji je u oktobru postao počasni građanin Novog Sada.
“Saradnja Instituta i dr Loca traje deset godina, a na ovom kongresu ćemo videti koje su to inovcije u lečenju onkoloških bolesti. Čuće se koja je nova paleta i grupa lekova, a odnedavno i mi imamo neke od njih, koji su veropski standard u lečenju. Nikada nismo bili bliži evropskom standardu. Lekari će tokom dvodnevnog kongresa biti u prilici da nauče kada i kako se novi lekovi primenjuju“, kazala je dr Jovanović i napomenula da će se govoriti o imunoterapiji, kao i o tome kako pristupiti internetu i “Medskejpu” koji je bitan za učenje.
Francuski onkolog, profesor dr Žan Pjer Loc kaže da je zavodoljstvo biti u Novom Sadu, gde je do sada boravio 44 puta. U lečenju onkoloških bolesnika ima mnogo problema, a istakao da je jedan od njih i tretman gerijatrijskih onkoloških boelsnika, koji treba da dobiju pođednako kvalitetnu i dobru terapiju.
“Tokom ova dva dana biće reči o novim lekovima, a teško je odlučiti koji od njih će se koristiti. Problem su i troškovi, jer su ti novi lekovi skupi“, kazao je dr Loc.
Održavanje ovog i sličnih skupova pomaže Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost, a zamenica sekretara profesorka dr Dušica Rakić istakla je da će i ubuduće pomagati ovakve skupove.
“Novi Sad je sada domaćin skupa gde naši onkolozi mogu da razmene iskustva sa stručnjacima iz drugih zemalja. Onkoloških bolesti ima sve više i po učestalosti smrti nalaze se odmah posle kardiovaskulanrih bolesti. Svaki četvrti čovek kod nas umire od onkoloških bolesti“, kazala je dr Rakić i dodala da je stoga važna razmena iskustva s kolegama iz inostranstva, kao i odlazak naših lekara na edukaciju u druge zemlje, gde se primenjuju svaremene metode lečenja.
LJ. Petrović