СУ: Часови страних језика и брига о деци миграната
СУБОТИЦА. Више од педесеторо деце из мигрантских и избегличких породица, које се тренутно налазе у Прихватном центру у Суботици, збринуто је тренутно у ”Сигурном кутку за децу” у оквиру овог пограничног кампа. Екуменска хуманитарна служба из Новог Сада у сарадњи са Херберт Степиц ЦЕЕ Sharityorganizovala је у Кутку психолошку помоћ, педагошки рад и превенцију секундарне трауматизације деце.
Деца од 7 до 14 година из Сирије, Авганистана, Ирана и Ирака бораве Сигурном кутку од 9 до 16 сати и учествују у различитим креативним и едукативним активностима, међу којима су најважнији часови енглеског и немачког језика.
“Велику помоћ нашим асистентима који држе радионице страних језика, пружа седамнаестогодишњи младић из Авганистана, који у Прихватној станици у Суботици борави већ два месеца, чекајући да добије дозволу за прелазак у Мађарску“, каже координаторка Сигурног дечијег кутка из Екуменске хуманитарне службе Тијана Видовић.
Додаје да су родитељи младог Авганистанца остали у домовини, те он путује с рођацима.
“Заиста је дирљиво колико је овај младић храбар, издржљив и упоран да започне нови живот на неком бољем месту. Успоставио је сјајан и присан однос са децом у Кутку, сви га обожавају“, каже Тијана Видовић.
Осим активности за децу, Кутак посећују и мајке збринуте деце, као и мајке са бебама у коме у ушушканом, топлом и сигурном могу да превију своју бебу. У кампу у Суботици има и неколико деце са сметњама у развоју. О њима брину здравствени радници у сарадњи са суботичким Центром за социјални рад. За двоје деце обезбеђени су слушни апарати.
У Прихватној станици у Суботици ових дана очекују се нове породице избеглица и миграната. Људи из Сирије који долазе у овај камп стижу са бројем, који има омогућава и даје наду и извесност да ће ускоро, кад на њих дође ред, прећи мађарску границу. На жалост, иако је информација још увек незванична, најављује се да ће се квота од десет прелазака дневно из Србије ка Мађарској смањити на пет.
Мигранти и избеглице са спасоносним бројем за прелазак границе, а предност имају они из Сирије, смештаће се, договорено је у Комесаријату за изгбеглице, осим у Суботици, и у прихватнм камповима у Сомбору и Кикинди. Део невољника из Авганистана, њих око педесет, по речима Тијане Видовић, ускоро ће кренути пут куће, јер су након дугог чекања схватили да су за њих границе затворене. Срећом, тај део света је, тренутно, ралативно безбедан за живот.
Б. Опрановић