Посланици следеће седмице поново у клупама
БЕОГРАД: Посланици се следеће седмице враћају у скупштинске клупе - 19. априла најпре настављају седницу која је прекинута паузом до завршетка председничких избора, а за 21. април заказана је нова седница.
На дневном реду седнице "у наставку" је 12 тачака, међу којима више међународних споразума.
Поједини посланици опозиције најављују да ће кандидовати још једну тачку - смену председнице парламента, јер је, тврде, одлуком да скупштина не заседа до завршетка избора "суспендовала парламент".
Парламент, међутим, наставља рад, а тешко је предвидети како ће то изгледати, имајући у виду да део опозиције оспорава исход председничких избора, али и чињеницу да су шефови тих парламентарних странака, попут Бошка Обрадовића, председника Двери, "освојили" неубедљив број бирача на тим изборима.
На Доста је било "крилу" такође веома неизвесна ситуација - троје посланика покрета, Соња Павловић, Александра Чабраја и Јован Јовановић напустило је у међувремену Сашу Радуловића, он сам претрпео је тежак пораз на председничким изборима, са свега 1,41 одсто гласова бирача, а његов покрет - тежак ударац .
ДС је пружио значајну подршку на изборима Саши Јанковићу, а он је прецизирао да даље настављају свако својим путем.
Политичком покрету који намерава да формира придружиће се пак председник Нове странке и посланик Зоран Живковић, који је у парламент ушао управо на листи ДС.
Мимо политичких, парламент ће се, на новој седници, бавити и предлозима неких закона, који су такође значајни за грађане.
Међу њима је свакако Предлог закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи, који великом броју парова у Србији даје шансу да имају дете.
Уколико парламентарци усвоје тај закон, парови који успешно заврше поступак ванталесне оплодње убудуће би могли да преостале неискоришћене, а замрзнуте ембрионе поклоне за оне којима су потребни.
Закон наиме отвара могућност формирања банке дарованих ембриона, а поступак даривања је, како кажу чланови радне групе који су учествовали у изради закона, веома опрезно и детаљно уређен.
Поред тога, пред посланицима ће се наћи и Предлог закона о трансфузијској медицини.
Како се наводи у образложењу Предлога закона, један од основних разлога за његово доношење је обезбеђивање адекватних количина безбедне и квалитетне крви и компонената крви у Србији за пацијенте.
Новим законом је дефинисана улога сваке здравствене установе која обавља припрему крви, односно обавља делатност планирања, прикупљања, тестирања, обраде, чувања и дистрибуције крви и компонената крви и не укључује болничке банке крви, као и улогу болничких банка крви.