Poslanici sledeće sedmice ponovo u klupama
BEOGRAD: Poslanici se sledeće sedmice vraćaju u skupštinske klupe - 19. aprila najpre nastavljaju sednicu koja je prekinuta pauzom do završetka predsedničkih izbora, a za 21. april zakazana je nova sednica.
Na dnevnom redu sednice "u nastavku" je 12 tačaka, među kojima više međunarodnih sporazuma.
Pojedini poslanici opozicije najavljuju da će kandidovati još jednu tačku - smenu predsednice parlamenta, jer je, tvrde, odlukom da skupština ne zaseda do završetka izbora "suspendovala parlament".
Parlament, međutim, nastavlja rad, a teško je predvideti kako će to izgledati, imajući u vidu da deo opozicije osporava ishod predsedničkih izbora, ali i činjenicu da su šefovi tih parlamentarnih stranaka, poput Boška Obradovića, predsednika Dveri, "osvojili" neubedljiv broj birača na tim izborima.
Na Dosta je bilo "krilu" takođe veoma neizvesna situacija - troje poslanika pokreta, Sonja Pavlović, Aleksandra Čabraja i Jovan Jovanović napustilo je u međuvremenu Sašu Radulovića, on sam pretrpeo je težak poraz na predsedničkim izborima, sa svega 1,41 odsto glasova birača, a njegov pokret - težak udarac .
DS je pružio značajnu podršku na izborima Saši Jankoviću, a on je precizirao da dalje nastavljaju svako svojim putem.
Političkom pokretu koji namerava da formira pridružiće se pak predsednik Nove stranke i poslanik Zoran Živković, koji je u parlament ušao upravo na listi DS.
Mimo političkih, parlament će se, na novoj sednici, baviti i predlozima nekih zakona, koji su takođe značajni za građane.
Među njima je svakako Predlog zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, koji velikom broju parova u Srbiji daje šansu da imaju dete.
Ukoliko parlamentarci usvoje taj zakon, parovi koji uspešno završe postupak vantalesne oplodnje ubuduće bi mogli da preostale neiskorišćene, a zamrznute embrione poklone za one kojima su potrebni.
Zakon naime otvara mogućnost formiranja banke darovanih embriona, a postupak darivanja je, kako kažu članovi radne grupe koji su učestvovali u izradi zakona, veoma oprezno i detaljno uređen.
Pored toga, pred poslanicima će se naći i Predlog zakona o transfuzijskoj medicini.
Kako se navodi u obrazloženju Predloga zakona, jedan od osnovnih razloga za njegovo donošenje je obezbeđivanje adekvatnih količina bezbedne i kvalitetne krvi i komponenata krvi u Srbiji za pacijente.
Novim zakonom je definisana uloga svake zdravstvene ustanove koja obavlja pripremu krvi, odnosno obavlja delatnost planiranja, prikupljanja, testiranja, obrade, čuvanja i distribucije krvi i komponenata krvi i ne uključuje bolničke banke krvi, kao i ulogu bolničkih banka krvi.