Некад беше и итебејски сјај...
“Итебеј је био место славно и сјајно. Временом се изменило све. Није више био на важном путу”, део је текста “Тако пролази слава” Петра Момировића, који је објављен у нашем листу давне 1993. године.
Скоро 15 година касније, када вас посао, родбина или пука жеља наведе у тај крај, схватате да ове речи и даље важе. Још увек су лепа и успешна времена само у причама мештана и на фотографијама, али и свака грађевина сведочи о тим предањима и подсећа на некадашњи сјај банатског сеоцета.
Добро, да се разумемо... Српски Итебеј је површински једно од највећих места у општини Житиште, али је број становника у сталном паду, иако смо мислили да је ствар нешто другачија. „Зар вам се последњих година не задржавају млади? Имате и оне који се враћају...”, питамо мештане који нас гледају у чуду и кажу: „Ма, одакле вам то?” „А млади Јосићи? Они су дошли пре годину, две из Зрењанина”, упорни смо, али ни Итебејчани не одустају: “Јесте. И они су једини!”
“Прошла година нам је, као, била плодна, иначе је доста помрло и све нас је мање“, каже Сузана Суза Ћулибрк из Месне канцеларије „Српски Итебеј”. “Имамо и много удавача и нежења, али нема ко да provodayišе.
А некад то тако није било! Чак је и Јован Јовановић Змај, који је био близак пријатељ лепе учитељице Јелене Лонгиновић из Итебеја, спојио ту „Банатску вилу” и „Кћер равног Баната” са Сремцем Милошем Грабовачким, за кога се касније и удала, о чему је, такође „Дневник”, објавио текст 1986. године. Мада, кад већ причамо о љубави, у Итебеју последњих деценија није све баш тако „црно”...
“Да ли имамо неку масну, сочну причу? Па, сви свештеници које ја знам су били швалери, али се од многих и имало шта чути на литургији...”, присећа се учитељица у пензији Ката Никовић и председница Клуба жена “Вредне руке”. “А ако је неко заиста нешто знао о селу, то је био Вељко Дабић, али он је умро“.
Изгледа да, гдегод решимо да одемо, увек закаснимо. Сви који би нам нешто и могли рећи, више нису са нама... Ипак, они на које смо наишли, најрадије се присећају времена кад је Итебеј имао два биоскопа, неколико кафана, чувени Диско 19, неколико рок сусрета током године, па и када је локални кошаркашки клуб с кошем разлике победио противнички тим из Зрењанина у којем је играо Дејан Бодирога. Кажу да су се мештани некад међусобно дружили и окупљали, а сад ништа од тога. Људи су, тврде, постали проклети - само земља, земља, земља. Ништа друго их не интересује.
„Овде је радан народ, па људи ни немају времена да изађу на сокак - што не важи много и за учитељицу Кату, али то је један од разлога зашто у селу ни нема лоших односа“.
Заправо, они који желе да се друже и те како имају прилику за то у оквиру Клуба жена „Вредне руке”. Око 20 чланица, вредних Итебејки, организује манифестацију „Банатска тестијада” у оквиру које праве и приказују све ђаконије од теста.
„Постале смо познате од Јошаничке бање до Франкфурта“, поносна је председница Ката. „До сад смо освојиле 53 пехара, две златне круне, један Гран при, Повељу „Миша Настасијевић” и ситне медаље и дипломе. Постојимо и постојаћемо и даље. Желимо да прикажемо и негујемо традицију Баната.
А шта је све банатска традиција? Па, ако ћемо да се присећамо Балашевићевих стихова “Ал’ се некад добро јело, баш”, можемо потврдити да се у Српском Итебеју још увек тако добро једе! Итебејска супа, ринфлајш са разним сосевима, китаћи и штрудла с маком, само су неке од посластица које можете пронаћи на итебејском асталу. И, као што је футошки бренд купус, тако се у Итебеју ради на брендирању шљиве, будући да имају шљивике старе сто година.
„Наши млади су једино наставили традицију дружења по шљивицима, тамо уз Бегеј“, каже Суза, додавши да се супа некад кувала од бегејске воде. „Некад се и купало, а сад је све упрљано. Румуни су свој део још и очистили, а ми...”
Још једна веза Румуније и Србије јесте пројекат изградње бициклистичке стазе уз пловни Канал Бегеј, која треба да повезује Темишвар и Зрењанин а, свакако, пролази кроз Српски Итебеј. Мештани имају замерку што наши још увек нису одрадили свој део, док су Румуни изградили до границе, два-три километра надомак Итебеја. И док би таква стаза добро дошла свима, средином прошлог века су Итебејчани, рецимо, подигли буну против изградње железнице поред села, како се не би уништила плодна земља, плашила стока и живина, а и да воз не би “газио” младе и старе. Тако су људи некада путовали бродићима “Српче” и “Итебеј”, док су нешто касније аутобуси стигли и у тај крај. А како би се данас млади, ипак, вратили у свој крај, своје село, а у контексту инфраструктуре, и Суза и учитељица Ката верују да би нови путеви и боља повезаност са оближњим местима из околних општина, допринела обнови и враћању сјаја и славе Српском Итебеју.
Леа Радловачки
Фото: С. Шушњевић