Нови тим у јуну у Немањиној
БЕОГРАД: Тек што су у Србији затворена биларишта 2. априла и обнародована победа лидера напредњака и кандидата владајуће коалиције Александра Вучића на председничким изборима, у српској јавности отворена је нова тема.
Ко ће бити нови премијер, питање је које ових дана заокупља јавност, а у игри је већ, додуше у домену спекулација, неколико имена. За сада се у медијима, осим Небојше Стефановића, наводе лидер социјалиста Ивица Дачић, министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић, министар финансија Зоран Вујовић, бивши министар правде Никола Селаковић… Уједно, највиши страначки функционери СНС-а, председница парламента Маја Гојковић и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић тврде да се детаљи још увек не знају, али и најављују да ће нова влада бити изабрана у јуну.
Председница Скупштине каже да полагањем заклетве 31. маја, на дан када је то учинио и досадашњи председник Томислав Николић, Александру Вучићу престаје мандат као председника Владе. Од тренутка када поднесе оставку на премијерску функцију тече и рок од 30 дана за предлог новог мандатара за владу Србије.
Ивица Дачић би, као први потпредседник, до избора нове владе требало да обавља дужност техничког премијера
“Председник државе Александар Вучић од 30. или 31. маја, зависи када парламент констатује да он више није премијер, има тај рок да одржи консултације с парламентарним странкама, њиховим представницима и додели мандат ономе ко има већину“, појаснила је Маја Гојковић.
На питање о могућем решењу за новог премијера, она је рекла да ће сигурно бити политичких консултација да би Вучић, како је навела, од 1. јуна имао јасну слику о томе ко то може „заједно с председником да настави овај реформски курс који је Србија изгласала”.
Маја Гојковић је указала на то да у парламенту постоји већина која је врло стабилна и да је, уз Српску напредну странку, чине све оне партије које су стале уз председничку кандидатуру Александра Вучића.
Она је казала да ће Скупштина ускоро наставити седницу која је прекинута због изборне кампање.
“Настављамо тамо где смо и почели. Треба да завршимо утврђивање дневог реда и расправљамо искључиво о законима, а затим и да гласамо. Та седница ће бити врло кратка“, најавила је Маја Гојковић, уз напомену да ће с председником Владе и његовим кабинетом видети и да ли је потребно да се до 31. маја донесу још неки предлози закона.
Министар Небојша Стефановић очекује да ће већ у првој половини јуна Србија имати новог премијера, али нема информацију о томе ко ће то бити и каже да је та одлука на новоизабраном председнику Александру Вучићу. Уверен је у то да ће он, коме год буде поверио мандат за састав нове владе, то учинити у најбољем интересу грађана. Стефановић подвлачи и да је најважније за грађане да Влада Србије потпуно функционише до тада.
На питање да ли очекује да ће у влади седети и нови министри, он је рекао да се тим не бави те да није важно да ли ће бити нови или стари – већ да раде.
По нашем законодавству, одлазак премијера значи и престанак мандата целокупне Владе
“Нити сам ја рођен у фотељи, нити сам незамењив и несмењив. Ако треба да обављам посао министра полиције – обављам, ако треба неко други, сасвим је у реду. Није нам фотеља дедовина. Свако од нас има прилику да ради, да покаже оно што може“, истакао је Стефановић.
По нашем законодавству, одлазак премијера значи и престанак мандата целокупне Владе. Ко ће водити Владу до избора нове? По одредбама Закона о Влади, премијер одређује једног потпредседника Владе за првог потпредседника који га замењује за време одсутности или спречености са свим овлашћењима председника Владе, изузев овлашћења предлагања, избора или разрешења члана Владе. Самим тим, Ивица Дачић би, као први потпредседник, до избора нове владе требало да обавља дужност техничког премијера. Техничка влада ће моћи да врши само текуће послове и неће моћи да предлаже Народној скупштини законе и друге опште акте нити да доноси прописе, изузев ако је њихово доношење везано за законски рок или то налажу потребе државе, интереси одбране или природна, привредна или техничка несрећа.
Исто тако, влада којој је престао мандат не може постављати државне службенике на положај у органима државне управе, а при вршењу оснивачких права Републике Србије може једино да именује или да даје сагласност на именовање вршиоца дужности директора и чланова управног и надзорног одбора. С друге стране, Скупштина Србије може да ради у пуном капацитету, пошто овога пута избор нове владе није везан за парламентарне изборе.
С. Станковић