Село у којем нису дангубили
Херцеговци, који су се на ове просторе доселили пре 70-так година из Билеће, Невесиња, Требиња... временом су дигли руке од пољопривреде којом се данас углавном баве они који обраћују на стотине хектара најплодније бачке црнице у атару овог и суседних места. Данас у овом селу ради неколико фабрика, а број запослених индустријских радника креће се око 1.000.
И док су некада радници из Гајдобре, суседне Нове Гајдобре, али и оближњег Силбаша и других места углавном путовали на посао у фабрике у Бачкој Паланци, сада је обрнуто - из града, па и околних села радници долазе на посао у Гајдобру.
Још пре 35 година, Ристо Дангубић кренуо је у „индустријализацију“ Гајдобре, шаљиво констатују овде. Напустио је бачкопаланачку „Мајевицу“, а развио је породични посао, па данас у две породичне фабрике овде ради преко 300 радника који производе елетроинсталациони материјал, али и прерађују ПЕТ амбалажу. Планира се нова производна хала, требаће још радника, јер се посао шири на страна тржишта где су производи из Гајдобре већ поодавно присутни. У последњих девет месеци „Алинг” је запослио 72 радника, а са новом фабриком биће још нових радних места.
Од пре неколико година у Гајдобру је стигао и руско-италијански капитал па овде ради преко 600 радника који производе женске чарапе које се скоро у потпуности извозе у Русију. Ту је и „Ливал“ д.о.о. ливница обојених метала, па још неколико мањих фирми. Ово је важно за село које је средином прошлог века имало 5.000 становника. Млади су се школовали, па и у време када се на овим просторима добро живело гањајући каријере одлазили у велике градове, а у Гајдобру долазили као гости. Да Гајдобра нема оволико фабрика вероватно би се за десетак година број житеља преполовио, као у неким другим селима. Овако ко хоће, може да ради у свом селу, близу Паланке и пола сата вожње до Новог Сада.
Село је, а то се може видети голим оком, уређено, али веле да има још посла који треба завршити. МЗ је својим, од раније сачуваним средствима уредила прелепу зграду у центру где су Дом културе и друге просторије, уређен је Трг Луке Вукаловића, али без самодоприноса кажу овде тешко да се шта може. Зато размишљају да у догледно време поново распишу изјашњавање у увођењу самодоприноса. Надају се да ће уз помоћ локалне самоуправе, али и виших нивоа власти ускоро привести намени и спортску халу која је давно почета.
Ипак, оно што је најбитније, кажу овдашњи привредници су нове производне и друге индустријске хале чија је градња већ почета или се очекује овог пролећа. Са ширењем фабрика отварају се и нова радна места, па све је више оних који шаљиво констатују да ће се ускоро говорити да је Бачка Паланка варош крај Гајдобре.
М. Суџум
Спасавање „Универзала”
Ристо Дангубић који је, иначе и председник Савета месне заједнице каже да је сада важно сачувати „Универзал“ д.о.о., фирму коју је својевремено основала Месна заједница да ради комуналне и друге послове за село. Фирма је запошљавала близу 40 радника, али Законом о комуналним делатностима и одлукама Скупштине општине Бачка Паланка обављање комуналних делатности у свим насељеним местима поверено је општинском ЈКП „Комуналпројект“ које је преузело 20-так радника „Универзала“.
Они који су остали у матичној фирми данас су у тешком положају, па се и у Месној заједници труде да са новим руководством „Универзала“ и локалном самоуправом спасу ову фирму за коју веле има посла у селу. У свом саставу „Универзал“ има пекару, млечни ресторан, угоститељски ресторан, обављају услуге чишћења и одржавања, погребне и грађевинске услуге.