Бела књига о будућности "ЕУ27"
даљег развоја Уније, односно, могуће ситуације до 2025. године.
Белу књигу представио је шеф Европске комисије Жан-Клод Јункер, и у њој се дословно употребљава појам "ЕУ27" - по броју земаља након изласка Велике Британије из ЕУ.
Дојче веле наводи пет сценарија.
По првом сценарију, ЕУ27 се концентрише на спровођење своје реформске агенде у складу са политичким смерницама Комисије под насловом "Нови старт за Европу" из 2014. и у Изјави из Братиславе из 2016. године.
По другом сценарију, тежиште је на заједничком тржишту, односно ЕУ27 се концентрише поново на заједничко тржиште, пошто 27 земаља није у стању да се договори око политичких проблема.
Трећу сценарио ДЊ назива "Ко хоће више, ради више" и подразумева да ЕУ27 и даље поступа по старом, али заинтересоване чланице могу да се удружују ради остваривања заједничких концепата, на пример, на плану одбране или унутрашње безбедности
Сценарио четири - "Мање, али ефектније" подразумева да се ЕУ27 концентрише на постизање бржих и бољих резултата у одабраним областима, а друге области препушта земљама-чланицама, док се пети сценарио односи на то да земље чланице одлучују да деле више надлежности и ресурса и да заједнички доносе одлуке.
Бела књига је прилог Европске комисије самиту у Риму на којем ће ЕУ дискутовати о својим тековинама протеклих 60 година, али и својој судбини као ЕУ27.
У припреми су и други папири за дискусију, о развоју социјалне димензије ЕУ, о продубљивању привредне и монетарне уније, о шансама глобализације, о будућности "европске одбране" и о будућности финансија ЕУ.
Поводом Беле књиге Европске комисије, немачки дневни листови су објавили неколико коментара.
"Ландесцајтунг" пише да Европљани имају много разлога да престану да зуре у ријалити-шоу у Белој кући и да се позабаве питањем "куда ће флота европских бродова наредних година" уз коментар да је добро што "Жан-Клод Јункер није издао Белу књигу као протокол капетана већ као проспект за туристичка крстарења".
"Када би то био чист елитни пројекат, у којем официри не слушају своје особље, ту флоту би снашла побуна", наводи лист.
"Фокшстиме" пише да је Жан-Клод Јункер још једном сажео сценарије који су тренутно у оптицају и представио неколико сценарија - међу којима има и ирелевантних - по начелу, хајде, дискутујте сада, то је премало за једног председника Европске комисије.
"Рајнпфалц" наводи да је један од најважнијих узрока "тренутне беде" то што уједињена Европа са све већим бројем чланова није паралелно постала и јача на унутрашњем плану, као и да је Брегзит постао логична последица процеса ерозије.
Бечки "Стандард" поздравља што је Јункер изабрао Европски парламент као место где ће презентовати свој концепт, јер је очигледно да су за дубоку кризу одговорне пре свега владе земаља-чланица пошто у Савету шефова влада седи много изражених егоцентрика, због чије неодлучности и национализма у Европи ништа више не напредује.
Римски уговори потписани су пре 60. година и сматрају се каменом темељцем историје ЕУ, а годишњица потписивања биће обележена 25. марта у Риму.
(Танјуг)