Уместо суда, печат нотара за наследство, развод, њиве, станове
То је прописано Законом о оверавању потписа, рукописа и преписа који је усвојен 2014. године. Јавни бележници ће, између осталог, правити уговоре о имовинским односима супружника, односно ванбрачних партнера, о располагању непокретностима, о уступању и расподели имовине за живота, о доживотном издржавању… И тестаменти, као и споразуми о деоби заједничке имовине супружника или ванбрачних партнера, од данас су у надлежности јавних бележника.
Грађани ће приликом куповине или продаје стана, куће, плаца или њиве, уместо у суд, од данас ићи код нотара. Они ће се бавити овером докумената за упис у школе и факултете, документацијом потребном приликом конкурса за посао или приликом добијања инвалидске пензије. Јавни бележници ће оверавати и потписе на уговоре о хипотеци и састављати записнике о процени имовине.
По незваничним сазнањима, цене су ниже него што су биле код локалних самоуправа, али више него у судовима. Када су у питању цене бележничких услуга, председник Јавнобележничке коморе Миодраг Ђукаковић је навео да јавни бележници раде по тарифама из 2014. године, које су ниже од општинских, док су у неким сегментима више од судских тарифа.
– Овера код јавног бележника не прати вредност правног посла као што је то у суду – каже за наш лист јавни бележник из Новог Сада Синиша Соро. – На пример, овера уговора о продаји моторног возила или закуп стана јефтиније је код бележника него у суду.
Он додаје да је цена овере нижа и приликом оснивања фирме. По његовим речима, грађани су до сада код јавних бележника најчешће оверавали уговоре о закупу стана.
Све оно што су грађани у општинама оверавали бесплатно, убудуће ће бесплатно радити и бележници. Реч је о оверама за социјално угрожене категорије становништва које прикупљају различиту документацију за помоћ државе или инвалидску пензију. Бесплатне би требале да буду и овере докумената за запошљавање или упис у школу или на факултет.
И овера потписа у вези с предлогом кандидата за председничке изборе ће се вршити у канцеларијама јавних бележника, а у местима у којима нису именовани – у основним судовима и судским јединицама.
Осим именованих јавних бележника, овлашћење да обављају послове овере потписа имају и запослени у канцеларији јавног бележника. У циљу поштовања законске обавезе пружања помоћи органима надлежним за спровођење избора, јавнобележничке канцеларије ће службену радњу овере потписа бирача обављати и ван радног времена, у канцеларијама, али и ван њих, да би се на најбољи могући начин и што ефикасније испоштовао изборни поступак.
Јавни бележници су у домаћи правосудни систем поново уведени од септембра 2014. године. У Србији јавнобележничке послове данас обављају 152 јавна бележника, 21 помоћник и 238 приправника. У Новом Саду има 12 нотара. И даље постоји 12 подручја основних судова за које није именован јавни бележник па ће у тим подручјима послове овере и даље обављати судови и општинске управе, као што су то чиниле до сада.
Д. Николић
Ценовник услуга:
- Доказ да си жив 540 динара
- Овера потписа за приватно лице 360 динара.
- Овера потписа за за правно 1.260 динара.
- Овера прве странице неког документа износи 540, а сваке наредне по 360 динара.
- Овере стране преписа преписа 270 динара.
- Овера потврде да је неко лице живо 540 динара.
- Овера уговора на терену од стране ЈБ – 1.500 дин. + ПДВ по сату.
- Овера ван радног времена 3.000 дин. + ПДВ по сату.
- Овера уговора о поклону половине од тарифе за купопродају непокретности.
- Овера пуномоћја 4.500 дин. + ПДВ (ако је обавезан ЈБ запис) или 2.250 дин + ПДВ (ако није обавезан ЈБ запис).
- Овера изјаве 1.500 дин. + ПДВ.
- Изјава родитеља о промени висине издржавања 3.000 дин. + ПДВ.
- Овера ЈБ записа ако се не може утврдити вредност пр. посла 15.000 дин. + ПДВ.