ПОЛИЦИЈА ОБУЧАВА НОВОСАДСКЕ ПЕНЗИОНЕРЕ Безбедно коришћење интернета и заштита имовине НЕ ДАВАТИ ПОДАТКЕ О СЕБИ
Предавања о коришћењу нових технологија и о заштити имовине, одржана су у Удружењу пензионера Новог Сада у сарадњи са новосадском полицијом.
Најстарији су имали прилике да сазнају од службеника полиције на који начин могу да се заштите у виртуелном свету, али и како да сачувају имовину у стварном. Предавања су део програма заштите старијих лица.
Драган Додеровић, инспектор кримининалистичке полиције у Новом Саду је говорећи о безбедном коришћењу интернета и друштвених мрежа упознао присутне о самој функцији коришћења интернета, објаснио је појам друштвених мрежа и њихов значај, коришћење банковног електронског рачуна и електронске картице.
- Након слања неких докумената, фотографија и видео записа путем интернета, они постају јавни. Апелујем на обазриву куповину путем интернета, међусобно упознавање, као и да се води рачуна о креирању профила на интернету – казао је Додеровић.
На друштвеним мрежама треба водити рачуна како је даље појаснио о склапању пријатељства. Предавач је препоручио да се не објављују лични подаци на интернету, попут адресе становања, имејла, мобилног телефона и слично.
Подсетио је и на то да у случају било какве манипулације и преваре, постоје званичне институције у борби против високотехнолошког криминала као што је Управа МУП Нови Сад.
Радмила Вуковић, мајор полицијске управе у Новом Саду је говорећи о заштити имовине препоручила да осим главне браве на улазним вратима, ко може угради и помоћну браву, аларме, сензоре, расвету, видео надзор и слично.
- Не остављати кључ испод отирача, саксијама за цвеће и слично. Новац, златни накит и други вредни документи се дају на чување у трезор банке. Кад је дуже одсуство из дома, дати утисак као да је неко у њему, односно, да га неко редовно обилази, мења положај ролетни, отвара прозоре, пали светло и слично. Никако на друштвеним мрежама не објављивати одлазак на путовања нити сличне информације и фотографије које потврђују одсутност власника стана – појаснила је Вуковић.
Ове године веће годишње чланарине
На основу Одлуке Управног одбора УПГНС, председница Удружења пензионера града Новог Сада Милена Жарковић сазвала је састанак са председницима месних организација пензионера где је саопштено да је годишња чланарина уместо 480 динара повећана на 600 динара. Одлуку о повећању чланарине донео је Управни одбор УПГНС. Потписан је уговор о пословној сарадњи између “Триглав осигурања” и Удружења о колективном животном осигурању пензионера са допунским осигурањем од последица несрећног случаја. Између осталог, појашњено је на састанку да пензионери уз плаћање премије преко Фонда ПИО, могу да осигурају себе и чланове своје породице од различитих ризика као што су: трајни инвалидитет, као последица несрећног случаја, смрт, услед несрећног случаја, и смрт услед болести.
МУП Нови Сад организује превентивне активности у сарадњу са грађанима и овога пута са корисницима пензије у спречавању кривичних дела против нарушавања имовине. Као што су рекли предавачи, свим грађанима су увек доступни телефони МУП линија „192“, обавезно пријавити уколико примете неко сумњиво понашање непознатих лица.
МУП Нови Сад како су саопштили на предавању наставља пројекат у виду плаката и флајера који ће делити грађанима са називом: “Сачувајте своју имовину”.
Слађана Аничић Илић