Србија отворила два поглавља, једно привремено затворено
о образовању и култури, те да се планирају нове међувладине конференције са Србијом, које ће допринети напретку у процесу евроинтеграција."Даље Међувладине конференције биће планиране како би се напредовало са процесом", порука је Савета ЕУ.Наводећи да је ЕУ преиспитала припремљеност Србије у области које покривају два новоотворена поглавља, у Савету ЕУ се наглашава да је Србија наставила да напредује у усклађивању и примени критеријума у поглављу 20 које се односи на предузетништво и индустријску политику.
Додаје се да је примена свеобухватне индустријске стратегије, уз систем евалуације који је предложен од стрене европске индустријске политике, једино мерило које Србија мора да испуни како би провремено затворила ово поглавље.Када је реч о Поглављу 26, које се односи на образовање и културу, ЕУ закључује да је Србија на добром нивоу припремљености у те две области и да због ограниченог броја и специфичности критеријума у тим областима, даљи преговори у овом поглављу нису потребни.Како наводе, у оба поглавља наставиће се процес надгледања напретка и примена стандарада.
"ЕУ наглашава да се посебна пажња посвети свим специфичним питањима поменутим у заједничким преговарачким позицијама. Ако буде потребно ЕУ ће се поново вратити на ова два поглавља у одговарајућем тренутку преговора", наводи се у саопштењу.
Савет ЕУ подесећа да је Србија своје приступне преговоре покренула у јануару 2014. године и да је до сада отворила осам од укупно 35 преговарачких поглавља, од којих су два већ и привремено затворена.
Ј.Јоксимовић: Отварање поглавља добра вест за Србију
Отварање још два поглавља у преговорима са ЕУ је показатељ солидне динамике и импулс за још интензивнији рад на реформама, изјавила је министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и истакла да је то добра вест за Србију.
"Настављамо европске интеграције, бићемо, надам се, још ефикаснији у будућности. Мислим да грађани могу да буду задовољни начином на који је Србија представљана и како је перципирана од стране ЕУ као одговоран кандидат, одговорна и озбиљна држава, а за то су заслужни грађани који подржавају европски пут Србије", рекла је Јоксимовић на конференцији за новинаре у Бриселу после међувладине конференције на којој су отворена поглавља 20 и 26.
Она је навела да увек може боље, те да ће у зависности од бројних околности интеграције некад ићи брже, а некад спорије, али да отварање још два поглавља представља солидну динамику, која даје добар основ да Србија види да су њени резултати вредновани, као и да то пружа импулс за још интензивнији рад на реформама у будућности.
Министарка је рекла да су реформе веома важне, а да их Србија спроводи не зато што то Брисел очекује или зато што жели да удовољи жељама Брисела, већ зато што жели да унапреди друштво и усагласи се и хармонизује са стандардима живота и рада у ЕУ.
"ЕУ је и даље ипак у свету најбоље место за живот и рад и Србија жели да у будућности припада том друштву", рекла је Јоксимовић и додала да реформе најпре треба да осете грађани, а да се у преговарачком процесу манифестују кроз отварање поглавља.
Министарка је рекла да је отварање Поглавља 20, које се тиче предузетништва и индустријске политике, веома важно, те да га грађани и влада виде као један од великих и важних потенцијала за развој укупне привреде и економске ситуације.
Навела је да мала и средња предузећа и нова индустријска политика буду кичма српске екомоније, јачања конкуретности српске приведе на европском тржишту, те да је зато веома важно што је отворено поглавље 20.
"Јачање конкурентности, подстицаји малим и средњим предузећима, развој предузетничког духа, економија заснована све више на знању и делом на дигитализацији су ствари које су у земљама ЕУ већ дуго развијене и присутне и то даје велики импулс развоју и укупном расту земаља у ЕУ за које овај кичму економског живота", рекла је министарка.
Јоксимовић је истакла и да је прави изазов затворити поглавља, те да ће тек тада бити јасно да је држава у најбољој мери усаглашена са свим стандардима који се очекују за успешно функцинисање тог сегмента.
Говорећи о отварању Поглавља 26, које се тиче образовања, културе, спорта и омладине, Јоксимовић је рекла да, иако је то поглавље требало да буде отворено у децембру прошле године, није касно да то буде учињено и сада, те да то поглавље третира важна питања за грађане Србије.
Србија ће имати могућност да оснажи учешће и капацитете за коришћење фондова и програма које већ користи, попут Ерасмуса и Хоризон-а, отвараће се могућности за путовања младих, студентске размене..."То је оно што ће осетити сваки грађанин Србије", нагласила је Јоксимовић.
Наводећи да ће ове године бити одржани избори у важним земљама ЕУ- Немачкој, Француској, Холандији, Јоксимовић је рекла да је Србија свесна да ће то утицати на агенду проширења, која можда неће бити толико у фокусу.
"Али са друге стране, у некој синергији и заједничком раду, морамо да објаснимо грађанима ЕУ зашто је проширење најбоља политика, а ми у земљама кандидатима морамо да уверимо наше грађане зашто је европски пут најбољи пут стабилности, извесности и економског напретка", рекла је Јоксимовић.
За то је потребна сарадња, каже она и додаје да верује да Србија има разумевање у ЕК и државама чланицама да је европски пут Србије стабилан и сигуран.Навела је да влада ради на два колосека - једно су реформе Србије, а други сарадња, не само у региону већ и у најширем смислу речи.
"Реформе и сарадња треба да обележе наш европски пут и да доприносу ономе што је циљ сваког грађанина, а то је унутрашњи развој Србије, укупан развој Србије и приближавање стандардима ЕУ, сто ће у крајној линији значити бољи животни и радни стандард грађана", рекла је Јоксимовић.
Грек и Хан: Отварање поглавља доказ озбиљног рада Србије
Потпредседник малтешке владе, земље која председава ЕУ, Луиз Грек и европски комесар за проширење Јоханес Хан истакли су данас, после међувладине конференције на којој су отворена два нова поглавља у приступном процесу Србије, да је то доказ озбиљног приступа и рада Србије.Хан је изразио уверење да ће током ове године засигурно бити отворена даља полавља.
"Могу гарантовати да ће ЕУ дати резултате када Србија даје резултате. Предизборна кампања у Србији не сме водити ка обустави рада на реформама, већ је неопходно дати нове импусле", поручио је он."ЕУ данас шаље позитиван сигнал да и поред бројних изазова наставља са процесом проширења. На међувладиној конференцији били смо у могућности да отворимо два поглавља на основу постигнутог напретка Србије", рекао је Грек.
Он је, на конференцији за штампу, изразио задовољство што је отворено поглавље 20 које се тиче предузетништва, али и отворено и привремено затворено поглавље 26 које се тиче културе и образовања.„То су два важна поглавља чије ће ефекте осетити грађани“, уверен је Грек.
Казао је да је ЕУ отварањем поглавља показала да се наставља позитиван тренд у преговорима и истакао да је, с друге стране, Србија показала да жели да настави одличним спровођењем реформи.Подсетио је да је шефица евроспке дипломатије Федерика Могерини, на прошлом неформалном састанаку на Малти, казала да је неопходно да приступни процес Србије буде високо у приоритетима ЕУ, јер су Србија и западни Балкан важни за мир.
ЕУ је, према његовим речима, одлучна да испуни своја обећања, а малтешко председавање верује у промене које доноси приступни процес.Грек је истакао да ће ЕУ подржати реформе, напредак и благостање у свом суседству, због чега је важно да ЕУ може приказати опипљиве резултате, јер Унија суочена са кризама и темама због којих међу грађанима влада страх и неповерење у ЕУ.
„У том тешком окружењу је важно наставити приступни процес. То је у интересу земаља кандидата и саме ЕУ. Малта жели да подстакне даље приступни процес“, нагласио је он.
Грек је честитао Србији на постигнутом напретку и изразио наду да ће реформска агенда бити настављена.Хан је казао да је чињеница да је одржана друга међувладина конференција у само два месеца доказ да Србија озбиљно ради на реформама.Он је похвалио Србију и њен преговарачки тим за отварање осам и затварање два поглавља у приступном процесу.
Подсетио је да се Србија обавезала за напредак у области владавине права и нормализацији односа са Приштином.Отварање даљих поглавља, према његовим речима, показује да је перпскетива Србије да приступи Унији озбиља, а да се, када је реч о образовању и предузетничкој политици може већ уврстити међу чланице.
Указао је на добру сарадњу ЕУ и Србија у области образовања, што омогућава студентима да, реко програма Ерасмус плус студирају у Унији и обратно, а предузетници да добију средства из за то предвиђених фондова.Такође је подсетио да ће престоница европске културе 2021. бити Нови Сад, најавивши да ће бити пипремљен заједнички програм, и да ће ЕУ то кофинансирати.
Михајловић: Нова поглавља потврда европске будућности Србије
Србија је, отварањем два нова преговарачка поглавља, за предузетништво и индустријску политику и образовање и културу, још једном показала своју европску будућност, саопштила је данас потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић, истичући да је то и јасан сигнал страним инвеститорима.
"Отварање два нова поглавља је још један доказ политике Владе Србије чији је циљ да до краја мандата 2020. године успешно заврши сва или највећи могући део преговарачких поглавља. Ово је јасан сигнал страним инвеститорима да је Србија одлично место за инвестиције. Србија дели циљеве и вредности Европске уније, увешћемо све стандарде који важе у ЕУ, и то не због било ког другог, већ управо због наших грађана", поручила је Михајловић.
Србија је данас на Међувладиној конференцији са ЕУ отворила два нова поглавља у приступним преговорима са ЕУ - 20, о предузетништву и индустријској политици, и 26, о култури и образовању.
(Танјуг)