Банатски кајмак за Словенце
КИКИНДА: Млекара „Кикинда” која је стартовала пре два месеца са програмом прераде, проширује производњу и до лета идуће године предвиђено је да ради пуним капацитетом.
Кикиндска млекара сада ради са петином капацитета и запошљава 20 радника, али је у плану да се прерада повећа на 10.000 до 15.000 литара дневно. У плану је и да се започне прерада козијег и овчијег млека, у току сезоне око 1.500 литара дневно.
Погоне је обишао градоначелник Павле Марков, а директор и власник млекаре Саша Манчић најавио је да је у плану да се производи, поред пласмана на домаћем тржишту, извозе, пре свега кајмак и козији сир. Пошто Манчић има млекару и у Словенији, он планира да повеже два погона и да словеначком тржишту понуди кајмак, сир у кришкама и „мокрински лиснати сир”, који ће се справљати по традиционалном рецепту. Манчић најављује проширење производне палете топљених и других сирева, као и сирних намаза.
Према речима Манчића у производњу се за почетак улази са малим капацитетом, да би видели како тржиште реагује на производњу кајмака из Кикинде, јер се зна да је његова производња карактеристична за Чачак, Краљево и друге крајеве Србије. У кикиндској млекари очекују да годишње могу произвести до тону кајмака.
- Направили смо одличан кајмак, имамо услове за производњу и мислимо да може бити добар кикиндски бренд. Наставићемо да промовишемо „мокрински лиснати сир”, бренд за који се већ зна, а који се прави на домаћи начин, као што се то ради у Мокрину – каже Манчић.
Погон млекаре је отворен у објекту некадашње фабрике обуће „Слога”. Градоначелник Кикинде Павле Марков задовољан је што је објекат обновљен за производњу, уверен да ће ова инвестиција дати снажан импулс даљем развоју сточарства на овом подручју.
М. Мр.