Сарадњом судова и извршитеља до правне сигурности
Успостављање непосредне сарадње судова и јавних извршитеља утицаће на уједначавање праксе у извршном поступку и довешће до правне сигурности
и једнакости грађана, речено је данас на отварању скупа "Нови прописи о извршењу и обезбеђењу у примени" у Новом Саду.
На овом стручном скупу који су организовали Комора извршитеља, у сарадњи са Врховним касационим судом и УСАИД-ом, наглашено је да јавни извршитељи својим радом свакодневно доприносе владавини права и унапређењу инвестиционе климе у земљи, саопштила је Комора извршитеља.
"Од почетка примене новог Закона о извршењу и обезбеђењу (ЗИО), овај сусрет представља један од првих и најзначајнијих корака у успостављању непосредне сарадње судова и јавних извршитеља, који ће утицати и на уједначавање праксе у њиховом поступању", рекла је председница Коморе јавних извршитеља Србије Александра Трешњев.
То ће, како је истакла, за последицу имати и остварење једног од основних уставних начела - једнакости грађана пред законом.
На скупу је такође закључено да је захваљујући већим овлашћењима која су јавним извршитељима поверена новим ЗИО, омогућено је да они ефикасније наплате потраживања поверилаца, што доводи до повећања ефикасности укупног правосудног система у Србији.
На скупу учествују представници судова из целе Србије, Министарства правде, као и јавни извршитељи.
Они ће дискутовати о четири тематске области - Одлучивање јавног извршитеља у извршном поступку; Трошкови извршног поступка, Поступање јавног извршитеља по предлогу за извршење на основу извршне и веродостојне исправе; и Поступак извршења за наплату судске таксе.
У дискусији ће бити размотрена одређена спорна питања која су отворена почетком примене нових прописа о извршењу и обезбеђењу, у циљу доприноса успостављању уједначене праксе у поступању судија и јавних извршитеља.
На територији целе Србије данас ради 234 јавна извршитеља и 29 заменика јавних извршитеља, а од 2012. године када су именовани први извршитељи решено је више од 300.000 предмета.
(Танјуг)