Спуштене ролетне и завесе чувају топлоту и новце
Грејна сезона је почела, а трошкови за загревање домаћинства, без обзира на то који се енергент користи, прилично су високи. Зато је свака могућност уштеде и енергента/енергије
и новца добра јер се доприноси кућном буџету и истовремено обезбеђује више топлоте. Ма како да су уштеде мале, увек су добродошле јер више малих уштеда значи више новца који се може искористити за друге потребе.
Да би се смањила потрошња енергената за загревање домаћинства, веома је важна квалитетна изолација, чиме се многи стамбени објекти у нашој земљи не могу похвалити. При томе, за добру изолацију потребно је доста новца, а многим домаћинствима он недостаје па док се то не уради, добро је направити уштеде које се могу направити. Наиме, веома често за мању потрошњу енергије и очување топлоте, као и више новца новчанику, нису потребна улагања већ само мала промена навика.
Добро је познато да се велика количина топлотне енергије губи кроз прозоре и друге стаклене површине. Да би се то спречило, потребно је спустити ролетне и друге врсте застора у току ноћи, посебно уколико се тада прекида грејање, што је готово уобичајено код даљинских система, али се такав режим грејања углавном примењује и у домаћинствима која се самостално греју. Спуштањем ролетни и завеса ноћу губици топлоте могу бити и десет одсто мањи. На тај начин може се уштедети и лети, посебно када се просторија хлади коришћењем клима-уређаја, јер се на тај начин температура у простору може смањити и до осам степени Целзијуса.
Непотребан губитак топлотне енергије у домаћинствима може се смањити и уколико се намештај и завесе не налазе директно испред радијатора или неког другог грејног тела, да би топлота без икаквих препрека допрла у просторију. У супротном, неопходна је већа потрошња енергената да би се постигла жељена температура, а истовремено се повећава температура зида иза грејног тела и губи топлота на том месту.
Једна од веома честих грешака, или уобичејених навика, јесте та што у многим домаћинствима прозори непрестано стоје отворени на „кант“. Ту навику би свакако било добро променити јер, када је прозор непрестано тако отворен, непрестано се и губи топлота па расте потрошња енергената. Зато је много боље отварати цео прозор чешће, али краће јер се тиме обезбеђује добар квалитет проветравања просторије, а чува се топлотни комфор у њој.
С добром изолацијом и столаријом, у зимском периоду се може уштедети доста новца – чак 20 одсто, а просечна температура у просторијама подиже се два до четири степена. Међутим, у многим домаћинствима дотрајала дрвенарија чест је разлог губитка топлотне енергије јер се, кад су прозори стари и лоши, губи више од 50 одсто топлоте. Тај проблем се веома лако може решити куповином и постављањем заптивних трака за прозоре и врата, које нису скупе и постављају се једноставно, а обезбеђују задржавање топлоте унутар просторије. Уз то, постављањем заптивних трака се, уз смањење потрошње енергије/енергената, доприноси и осећају комфора у просторији..
Д. Млађеновић
Квалитетна изолација смањује рачун за грејање
Значајна уштеда енергије обезбеђује се квалитено урађеном изолацијом спољних зидова. Наиме, зидном изолацијом од десет центиметара, годишње се може уштедети и до 35 одсто енергије, а ако се води рачуна и о изолацији пода, уштеда ће бити још око пет одсто већа. Велика уштеда енергије може се остварити уколико је и кров добро изолован па се уз изолацију од 20 центиметара може уштедети и до 40 одсто енергије годишње.