Мачкама потребно мажење, псима истрчавање
Љубитеље животиња ЈКП „Зоохигијена и ветерина“ позива да волонтирају у Прихватилишту за напуштене животиње у Шангају. Једини предуслов је љубав према животињама,
хуманост и жеља да се пси и мачке који се тамо налазе прошетају и истрчавају, мазе и да се с њима поигра, као помоћ при њиховој социјализацији, а самим тим и бржем удомљавању. Они који желе, могу се јавити на бројеве телефона 6403-220 и 064/803-1418 шефу Прихватилишта Ђорђу Плавшићу.
– Дошли смо на идеју да позовемо волонтере да би пси и мачке добили што више пажње коју нису имали на улици пре него што су дошли код нас – каже Ђорђе Плавшић. – Наши радници постижу све то да раде, али немамо довољно времена да се позабавимо сваким појединачно. Због тога нам је потребно што више волонтера, да би те животиње имале што више контакта с људима и да би се што више социјализовале пре удомљавања.
Првобитни капацитет Прихватилишта од 240 паса сада је, након проширења, готово дуплиран. Осим паса, који су у већини, постоји и део с мачкама, као и својеврсно „обданиште“ за штенце. Ипак, Плавшић наглашава да решење проблема луталица мора да крене од Закона о добробити животиња, који је, по његовом мишљењу, примерен, али се слабо примењује. И поред тога, проценат удомљавања паса из Прихватилишта „Зоохигијене“, по његовим речима, међу најбољима је у земљи.
– Већином људи удомљавају расне псе, али сада траје талас потражње и за мешанцима. Новосађани су схватили да су мешанци изузетно интелигентни и захвални, нарочито они који дођу с улице – каже наш саговорник.
Статистику квари сталан прилив нових паса, који је, каже Плавшић, троструко већи од броја удомљених на недељном нивоу. Главни проблем је неодговорно власништво, што је најизраженије у одређеним приградским насељима. Тако се често дешава да власнички пси слободно шетају улицом и враћају се кући кад год пожеле, а суграђани онда зову „Зоохигијену“, често пријављујући чопоре.
– Када изађемо на терен, ти пси су се већ вратили у своја дворишта. Они нису чиповани, нити вакцинисани против беснила и заразних болести, а слободно шетају улицама. Такви проблеми и озбиљни случајеви занемаривања паса најчешће се јављају у Малом Београду, Бангладешу, Шангају, Великом риту, на Клиси... – каже Плавшић.
Осим тога, он скреће пажњу на све већи проблем прилива паса из других општина у Нови Сад, па је било случајева да се за неку луталицу испостави да је чипована у Бачкој Паланци, Зрењанину, на власнике из Врбаса, Вршца, Темерина, Бачког Петровца, па чак и Зајечара... иако многи од тих градова имају своје службе и прихватилишта.
– Недавно смо ухватили два пса у дворишту основне школе у Степановићеву, од којих је један био азијски овчар, чипован на власника из Врбаса, за којег су нам после чак мештани рекли да је био избачен из аутомобила. Ради се о добром псу, који, срећом, није никога угрозио. На Поповици је један средњоазијски овчар напао жену, на позив смо отишли по њега, а испоставило се да је чипован у Мошорину – каже наш саговорник.
По његовим речима, екипе „Зоохигијене“ имају од 30 до 40 интервенција дневно, од уклањања угинулих животиња до пријава чопора паса. Ипак, он наглашава да некад има опасних ситуација, али и претеривања у пријавама суграђана па се дешава да екипе изађу по „опасног“ пса који их дочека уз мажење. Он је подсетио на ЦНР програм који финансира Град, а који значи „ухвати–стерилиши–врати“, па уколико суграђани брину о неком напуштеном псу, могу га донети у амбуланту „Зоохигијене“ на Футошком путу или у Прихватилиште у Шангају, где ће га ветеринари бесплатно вакцинисати, чиповати на Град и стерилисати или кастрирати. Плавшић тврди да на улицу неће бити враћена ниједна агресивна јединка и да се враћају искључиво социјализовани пси, навикнути на ту средину, у којој је проверено да има људи који их хране. Болесни пси такође остају у Прихватилишту, на лечењу, као и они који дођу с локације на коју не могу бити враћени.
– Наши суграђани умеју да буду хумани, али, с друге стране, има и оних који су врло агресивни према животињама. Предивна три пса смо пре неког времена, на инсистирање грађана, вратили у Улицу Антона Урбана, али су их тамо неки други људи убрзо отровали. Не зна се ко је то учинио, а у питању је тешко кривично дело – упозорава шеф Прихватилишта.
Д. Ристић
Изложба мешанаца
Изложба мешанаца „Зоохигијене“, трећа по реду, одржаће се 9. октобра на Штранду. Посетиоци ће тада имати прилику да се ближе упознају с делом куца из Прихватилишта, па и да их удоме, ако то пожеле. Ђорђе Плавшић позвао је власнике мешанаца, као и све остале суграђане, да дођу и уживају у забави. Жири ће чинити јавне личности, а изложбене мешанце водиће тим америчких фудбалера из новосадског клуба „Дукес”.