Вучевић: Нисмо се додатно задужили ни један динар
Скупштина града је већином гласова владајуће коалиције изгласала завршни рачун буџета за 2015. годину и извештај независног ревизора,
измене одлуке о установама културе, којима се, између осталог, директори бирају на јавном конкурсу, а изменама надлежне одлуке, организацијама младих и за младе обезбеђено је место у комисији која бира пројекте за младе које финансира Нови Сад. Усвојен је, између осталог, и програм за развој спорта до 2018. године и низ извештаја о коришћењу градског новца у програмима одржавања путева, заштити животне средине и осталим комуналним делатностима.
Завршни рачун је представила чланица Градског већа за финансије Александра Радак, која је навела и да је независни ревизор дао позитивно мишљење о завршном рачуну без икаквих резерви. У завршном рачуну градског буџета за 2015. годину, укупни текући приходи и примања, с пренетим неутрошеним средствима из ранијих година, утврђени су у износу од 20.977.054.689,49 динара, што је око 91 одсто од планираног. Укупни расходи и издаци утврђени су у износу од 18.402.429.042,28 динара. Александра Радак је додала и да ће бити потребно расподелити око 600 милиона динара, што је остатак од око 2,5 милијарде неутрошене током 2015. године.
Шеф одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић критиковао је завршни рачун као блед и неубедљив. Он је замерио што се неутрошени новац пребацује из године у годину уместо да се њиме решавају горући проблеми града. С њиме се сложио и шеф одборничке групе ДС-а др Вељко Крстоношић, који је додао да су приходи лоше планирани те да је град прикупио око 2,5 милијарде мање него што је планирао. Обојица су критиковали уговор с „Лиром“ због услова које Град мора да испуни. Критике је упутио и шеф одборничке групе „Доста је било“ Александар Бујић, који је рекао да је власт сменила директоре који су, како стоји у завршном рачуну, успешно водили предузећа. Он је додао и да су субвенције јавним предузећима и даље велике, а неке од њих и тешко објашњиве.
За говорницу је затим изашао градоначелник Милош Вучевић да би одговорио на критике опозиције, истичући да током његовог претходног мандата Град није задужен ни за један динар.
– Не слажем се с тим да је 2015. година била иста као и претходне јер смо остварили 90 одсто планираних прихода, што је врло добар резултат – навео је Вучевић. – И расходна страна буџета је боља него раније, с око 80 одсто оствареног. Нови Сад је почео да враћа дуг по првој идругој транши обвезница, а трећу траншу од 382 милиона динара нисмо ни повукли. Опозиција даје нетачне податке о „Лиру“, а нема контрапредлог како привући инвеститоре. Обавезе Града се извршавају у складу с приходима. Приходи од пореза јесу мањи јер смо мењали зоне и смањили порез на имовину, превасходно на сремској страни града. Што се тиче безбедности, десет криминалаца у граду појављују се у свим сукобима и више је него дрско тврдити да је Нови Сад одговоран за то.
Он је додао да су приходи „Пословног простора“ смањени јер на њих директно утичу реституција и повећана понуда псловног простора у приватним рукама, и најавио је да ће убрзано почети наплата дуговања „па и политичких партија“. Он је казао да критика виског удела текуће потрошње у градским финансијама не стоји јер се из тог новца финансира одржавање инфраструктуре, домова здравља, вртића, градска струја...
Усвојене су и поменуте измене Одлуке о култури, након којих ће директора Градске библиотеке од сада именовати покрајинска администрација.
У полемици око Програма развоја спорта до 2018. године власти је замерено што се новац спортским клубовима исплаћује у последњем кварталу године, да се у предлогу не виде конкретне активности. Покрет „Доста је било“ заузео је став да је „програм списак добрих намера“, и да ће гласати за њега, али да ће помно пратити његово спровођење. Из СРС-а су затражили да се школске сале врате школарцима, да је потребно реконструисати јавне спортске терене и да је око три милиона евра годишње мало за новосадски спорт.
Током расправе о мерама за унапређење животних услова у Лединцима, Вучевић је изашао с податком да је од планирана четири милиона динара на име накнаде коју Каменолом „Раковац“ плаћа за коришћење локалних путева, у градску касу из Покрајине на то име стигло свега 115.000.
На тему трошења око 254 милиона динара из градског Буџетског фонда за заштиту животне средине, опозиција је изнела став да новца има довољно, али да се не троши на добар начин. На седници је било речи и о изградњи регионалне депоније, а након што је поздравила одустајање од ширења градске депоније и укључивање струке у тражење одговарајуће локације, опозицију је занимало које су то четири погодне локације за депонију која би требало да буде четири пута већа од садашње.
О реализацији инвестиција градских предузећа током 2015. године говорило се током шест тачака дневног реда, а опозиција је критиковала висину текућих субвенција које Град даје појединим јавним предузећима. И о извештајима градских здравствених установа било је дискусије, при чему је опозиција критиковала стање у Дому здравља „Нови Сад“ и Апотеци „Нови Сад“.
Извештај о раду Правобранилаштва града нашао је на одборавање већине одборника, пошто је једини имао и предлоге за отклањање грешака. Одборник ЂБ-а Реља Алексић је током излагања рекао да се у том извештају одражава лош рад градске управе и затражио да се утврди одговорност запослених у градској управи у случајевима који су довели до губитка судског спора и даље накнаде трошкова и штете. Уз то, он је позвао и да се испуни молба Правобранилаштва да Град омогући запошљавање седам људи на места која постоје у систематизацији.
Последња, 28. тачка дневног реда, бавила се кадровским решењима, те су замењени поједини председници и чланови надзорних одбора „Стана“, „Водовода и канализације“, „Чистоће“, „Тржнице“ и управних одбора Стамбене агенције, КЦ „Младост“ и ПУ „Радосно детињство“.
С. Крстић
Први ребаланс буџета 22. јула
Први ребаланс овогодишњег буџета, по најавама градоначелника Вучевића, биће на дневном реду наредне седнице градског парламента, која је заказана за наредни петак, 22. јул. Тиме би требало да се прерасподели новац за финансирање боравка деце у приватним вртићима и за неколико комунално-саобраћајних пројеката. Вучевић је рекао и да ће други ребаланс бити у септембру и тада ће се конкретније обавити прерасподела новца. Он је поновио и да је градска каса стабилна те да су и приходи и расходи на задовољавајућем нивоу.