Vučević: Nismo se dodatno zadužili ni jedan dinar
Skupština grada je većinom glasova vladajuće koalicije izglasala završni račun budžeta za 2015. godinu i izveštaj nezavisnog revizora,
izmene odluke o ustanovama kulture, kojima se, između ostalog, direktori biraju na javnom konkursu, a izmenama nadležne odluke, organizacijama mladih i za mlade obezbeđeno je mesto u komisiji koja bira projekte za mlade koje finansira Novi Sad. Usvojen je, između ostalog, i program za razvoj sporta do 2018. godine i niz izveštaja o korišćenju gradskog novca u programima održavanja puteva, zaštiti životne sredine i ostalim komunalnim delatnostima.
Završni račun je predstavila članica Gradskog veća za finansije Aleksandra Radak, koja je navela i da je nezavisni revizor dao pozitivno mišljenje o završnom računu bez ikakvih rezervi. U završnom računu gradskog budžeta za 2015. godinu, ukupni tekući prihodi i primanja, s prenetim neutrošenim sredstvima iz ranijih godina, utvrđeni su u iznosu od 20.977.054.689,49 dinara, što je oko 91 odsto od planiranog. Ukupni rashodi i izdaci utvrđeni su u iznosu od 18.402.429.042,28 dinara. Aleksandra Radak je dodala i da će biti potrebno raspodeliti oko 600 miliona dinara, što je ostatak od oko 2,5 milijarde neutrošene tokom 2015. godine.
Šef odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić kritikovao je završni račun kao bled i neubedljiv. On je zamerio što se neutrošeni novac prebacuje iz godine u godinu umesto da se njime rešavaju gorući problemi grada. S njime se složio i šef odborničke grupe DS-a dr Veljko Krstonošić, koji je dodao da su prihodi loše planirani te da je grad prikupio oko 2,5 milijarde manje nego što je planirao. Obojica su kritikovali ugovor s „Lirom“ zbog uslova koje Grad mora da ispuni. Kritike je uputio i šef odborničke grupe „Dosta je bilo“ Aleksandar Bujić, koji je rekao da je vlast smenila direktore koji su, kako stoji u završnom računu, uspešno vodili preduzeća. On je dodao i da su subvencije javnim preduzećima i dalje velike, a neke od njih i teško objašnjive.
Za govornicu je zatim izašao gradonačelnik Miloš Vučević da bi odgovorio na kritike opozicije, ističući da tokom njegovog prethodnog mandata Grad nije zadužen ni za jedan dinar.
– Ne slažem se s tim da je 2015. godina bila ista kao i prethodne jer smo ostvarili 90 odsto planiranih prihoda, što je vrlo dobar rezultat – naveo je Vučević. – I rashodna strana budžeta je bolja nego ranije, s oko 80 odsto ostvarenog. Novi Sad je počeo da vraća dug po prvoj idrugoj tranši obveznica, a treću tranšu od 382 miliona dinara nismo ni povukli. Opozicija daje netačne podatke o „Liru“, a nema kontrapredlog kako privući investitore. Obaveze Grada se izvršavaju u skladu s prihodima. Prihodi od poreza jesu manji jer smo menjali zone i smanjili porez na imovinu, prevashodno na sremskoj strani grada. Što se tiče bezbednosti, deset kriminalaca u gradu pojavljuju se u svim sukobima i više je nego drsko tvrditi da je Novi Sad odgovoran za to.
On je dodao da su prihodi „Poslovnog prostora“ smanjeni jer na njih direktno utiču restitucija i povećana ponuda pslovnog prostora u privatnim rukama, i najavio je da će ubrzano početi naplata dugovanja „pa i političkih partija“. On je kazao da kritika viskog udela tekuće potrošnje u gradskim finansijama ne stoji jer se iz tog novca finansira održavanje infrastrukture, domova zdravlja, vrtića, gradska struja...
Usvojene su i pomenute izmene Odluke o kulturi, nakon kojih će direktora Gradske biblioteke od sada imenovati pokrajinska administracija.
U polemici oko Programa razvoja sporta do 2018. godine vlasti je zamereno što se novac sportskim klubovima isplaćuje u poslednjem kvartalu godine, da se u predlogu ne vide konkretne aktivnosti. Pokret „Dosta je bilo“ zauzeo je stav da je „program spisak dobrih namera“, i da će glasati za njega, ali da će pomno pratiti njegovo sprovođenje. Iz SRS-a su zatražili da se školske sale vrate školarcima, da je potrebno rekonstruisati javne sportske terene i da je oko tri miliona evra godišnje malo za novosadski sport.
Tokom rasprave o merama za unapređenje životnih uslova u Ledincima, Vučević je izašao s podatkom da je od planirana četiri miliona dinara na ime naknade koju Kamenolom „Rakovac“ plaća za korišćenje lokalnih puteva, u gradsku kasu iz Pokrajine na to ime stiglo svega 115.000.
Na temu trošenja oko 254 miliona dinara iz gradskog Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, opozicija je iznela stav da novca ima dovoljno, ali da se ne troši na dobar način. Na sednici je bilo reči i o izgradnji regionalne deponije, a nakon što je pozdravila odustajanje od širenja gradske deponije i uključivanje struke u traženje odgovarajuće lokacije, opoziciju je zanimalo koje su to četiri pogodne lokacije za deponiju koja bi trebalo da bude četiri puta veća od sadašnje.
O realizaciji investicija gradskih preduzeća tokom 2015. godine govorilo se tokom šest tačaka dnevnog reda, a opozicija je kritikovala visinu tekućih subvencija koje Grad daje pojedinim javnim preduzećima. I o izveštajima gradskih zdravstvenih ustanova bilo je diskusije, pri čemu je opozicija kritikovala stanje u Domu zdravlja „Novi Sad“ i Apoteci „Novi Sad“.
Izveštaj o radu Pravobranilaštva grada našao je na odboravanje većine odbornika, pošto je jedini imao i predloge za otklanjanje grešaka. Odbornik ĐB-a Relja Aleksić je tokom izlaganja rekao da se u tom izveštaju odražava loš rad gradske uprave i zatražio da se utvrdi odgovornost zaposlenih u gradskoj upravi u slučajevima koji su doveli do gubitka sudskog spora i dalje naknade troškova i štete. Uz to, on je pozvao i da se ispuni molba Pravobranilaštva da Grad omogući zapošljavanje sedam ljudi na mesta koja postoje u sistematizaciji.
Poslednja, 28. tačka dnevnog reda, bavila se kadrovskim rešenjima, te su zamenjeni pojedini predsednici i članovi nadzornih odbora „Stana“, „Vodovoda i kanalizacije“, „Čistoće“, „Tržnice“ i upravnih odbora Stambene agencije, KC „Mladost“ i PU „Radosno detinjstvo“.
S. Krstić
Prvi rebalans budžeta 22. jula
Prvi rebalans ovogodišnjeg budžeta, po najavama gradonačelnika Vučevića, biće na dnevnom redu naredne sednice gradskog parlamenta, koja je zakazana za naredni petak, 22. jul. Time bi trebalo da se preraspodeli novac za finansiranje boravka dece u privatnim vrtićima i za nekoliko komunalno-saobraćajnih projekata. Vučević je rekao i da će drugi rebalans biti u septembru i tada će se konkretnije obaviti preraspodela novca. On je ponovio i da je gradska kasa stabilna te da su i prihodi i rashodi na zadovoljavajućem nivou.