Калашњиковим изрешетао госте, петоро убио, 25 ранио
Синиша Златић (38) из Житишта убио је прексиноћ пет особа, а двадесеторо ранио, у крвавом пиру почињеном у житиштанском кафићу „Макијато“, у центру овог места.
Како сазнајемо, смртно су страдали Златићева бивша супруга Дијана Златић, Владимир Мијатовић и Стеван Јојић, сви из Житишта, као и Владимир Косовић из Равног Тополовца и Јована Поповић из Банатског Карађорђева.
Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић, који је јуче ујутро дошао у Житиште, саопштио је да се трагедија, каква се не памти у овом малом банатском месту, догодила око пола два иза поноћи, када је осумњичени из аутоматске пушке убио бившу супругу, а затим наставио насумично да пуца по кафићу. Министар је казао да је осумњичени пуцао из аутоматског оружја које је илегално поседовао, али да је ситуација била потпуно неочекивана и да није било никаквих назнака које би указивале на трагедију.
- Осумњичени је био без криминалне биографије, није имао ниједну кривичну нити прекршајну пријаву до сада. Стога није се могло ни претпоставити да би могао да уради нешто овако – изјавио је Стефановић и додао да су припадници полиције већ за десетак минута ухапсили осумњиченог и привели га у полицијску станицу.
Према првим индицијама, мотив овог злочина је љубомора. Златић је, наиме, у кафићу „Макијато“ наводно затекао бившу супругу Дијану Златић, девојачко Савановић, с другим мушкарцем. То га је разбеснело, па је отишао кући по аутоматску пушку, затим се вратио у кафић и убио Дијану, а онда и насумично почео да пуца по угоститељском објекту. Том приликом убио је укупно пет особа, а двадесеторо ранио. Међу рањенима су и три малолетне особе.
- Очекујемо да ће судија осумњиченом одредити притвор. Ово ће бити квалификовано као кривично дело тешког убиства, за које је запрећена максимална казна затвора у трајању од 40 година – рекао је министар Стефановић и додао да осумњичени није поседовао дозволу за држање и ношење аутоматског оружја.
Сумња се да је оружје донео из Крајине, током деведесетих година, с обзиром на то да је у Житиште, заједно са породицом, дошао из Осијека. Министар Стефановић је поновио да више десетина година у Србији постоји наоружање које је у илегалном поседу и додао да је жеља МУП-а да се смањи количина тог наоружања.
Мештани Житишта шокирани су после ове незапамћене трагедије. Кажу да нико није могао очекивати да ће Синиша Златића, који с Дијаном има малолетног сина, починити овакав злочин, с обзиром на то да га сви знају као мирног човека, који је радио код брата, у агенцији за регистрацију и осигурање возила.
Несрећа се, иначе, догодила, првог дана манифестације „Пиле фест“, која се годинама традиционално одржава у Житишту.
- Чуо сам када је рафал прекинуо музику, јер живим прекопута кафића, и испрва нисам могао да претпоставим о чему се ради, пошто је око поноћи био ватромет, у оквиру манифестације „Пиле фест“. Погледао сам кроз прозор и видео да су сви полегали на земљу – испричао је отац власника кафића „Макијато“ Љубо Милиновић.
По његовим речима, двојица мештана, која су се у том тренутку затекла поред убице, успела су да му отму аутоматску пушку, после чега је он побегао, али је за веома кратко време ухапшен. Како сазнајемо, пушку су му одузели Исидор Сучевић, који је кобне ноћи радио за шанком, као и Милан Мајкић, један од гостију овог угоститељског објекта.
-Изгледало је као да пуца маневарском муницијом, само да би уплашио госте кафића. Нити је ко вриштао, нити је ко падао. Музика се угасила и онда су у секунди сви били доле. Не могу вам описати тај осећај – казао је Сучевић.
Он је згранут због тога што му се убица, пре крвавог пира, јавио и руковао се са њим.
-Кад је почео да пуца, урлао је: „Нећеш више живети“ и директно је у њу испалио рафал. Стајао је малтене поред мене. Успео сам да ухватим пушку када је истрошио цео шаржер. Онда сам извадио оквир из пушке – испричао је Сучевић.
Међу очевицима овог злочина је и Милован Савановић, рођак убијене Дијане, који је такође радио у кафићу у ноћи између петка и суботе.
-Кад је почела пуцњава, нисам знао о чему се ради. Мислио сам да неко баца петарде. Све се тако брзо одиграло. Толики рафал је испалио у Дијану да ју је одбацио пет метара уназад – испричао је Савановић.
Он нам је казао да су Синиша и Дијана раскинули пре отприлике годину дана и да је Дијана у међувремену нашла другог мушкарца, с којим се испрва тајно виђала.
-У последње време су почели да се појављују заједно у јавности, а Синиша је био љубоморан. Она је живела у кући с родитељима и чуо сам да га је више пута пријављивала надлежнима, чак и да држи аутоматску пушку, али нико није реаговао – нагласио је Савановић.
У зрењанинској болници у којој је током ноћи оперисано осам пацијената, задржано је 11 пацијената, два пацијента су пребачена у Клинички центар Србије у Београду, три пацијента су смештена у Клинички центар Војводине у Новом Саду, а један пацијент је збринут на Институту за плућне болести у Сремској Каменици.
- У ноћи између петка и суботе, око два сата иза поноћи, колима Службе хитне медицинске помоћи и возилима цивила, у нашу установу су из Житишта довезене особе повређене из ватреног оружја. У неколико минута, у Одељење за пријем и збрињавање ургентних стања примљено је 25 тешко повређених пацијената. На месту су констатована три смртна исхода, док је петоро повређених послато у терцијарне установе у Новом Саду и Београду – саопштила је др Козловачки. Две особе су, подсетимо, од задобијених повреда преминуле на лицу места.
У Општој болници оперисано је осам пацијената, хоспитализовано је 14, сви су ван животне опасности, док су три пацијента пуштена кући.
- Максималним ангажовањем болничке екипе, сви су комплетно збринути. Поред дежурне екипе Одељења за пријем и збрињавање ургентних стања, мобилисано је још 30 медицинских радника, лекара, техничара и инструментара – навела је др Козловачки.
Потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић похвалио је професионалну реакцију здравствених радника.
Иначе, чланови породица повређених у пуцњави нису могли јуче, у преподневним сатима, да обиђу своје најближе, али су у разговору са лекарима могли да се упознају са њиховим здравственим стањем.
Помоћник директора за здравство Клиничког центра Војводине др Весна Туркулов изјавила је јуче да су у тај Клинички центар у Новом Саду довезене три повређене особе у инциденту у Житишту и да је од та три пацијента један у изузетно тешком стању. Туркулов је рекла да су код сва три пацијента констатоване тешке телесне повреде.
- Пацијенткиња која је у изузетно тешком стању налази се у јединици интезивне неге, док су друга два пацијента у јединици полуинтезивне неге и тренутно су витално стабилни - рекла је Туркулов. Она је казала да су у јуче све пацијенте обишли министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић и покрајински секретар за здравље Зоран Гојковић и да су се том прилико уверили да су пацијенти адекватно збринути и да су под сталним лекарским надзором.
Жељко Балабан
Данас Дан жалости у Војводини, у средњем Банату тродневна
Покрајинска влада је на јучерашњој седници одлучила да се поводом трагичног догађаја у Општини Житиште недеља 3. јул прогласи Даном жалости на територији АП Војводине, саопштено је на сајту Покрајинске владе.
На територији Средњобанатског округа од 3. до 5. јула проглашена је тродневна жалост због злочина који се прексиноћ догодио у Житишту. Истовремено, на подручју града Зрењанина отказане су све претходно најављене туристичке манифестације.
Док траје жалост, све заставе испред државних установа, школа и других јавних организација биће спуштене на пола копља, а отказују се све манифестације музичко-забавног карактера. Седнице свих државних и органа локалне самоуправе, манифестације и састанци других организација почињаће минутом ћутања. У холу општине Житиште биће отворена књига жалости у коју ће се грађани моћи уписати у понедељак, 4. јула, у периоду од 10 до 14 часова”, саопштено је из житиштанске локалне самоуправе.
Ђорђе Милићевић захвалио лекарима и медицинском особљу
Министар здравља Златибор Лончар, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић и покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић обишли су јуче пацијенте који су смештени у Ургентном центру Опште болнице, након што су рањени прексиноћ у житиштанском кафићу “Макијато”. Повређене су обишли и начелник Средњобанатског округа Душан Шијан, градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић, председник општине Житиште Митар Вучуревић и директорка Болнице Гордана Козловачки.
- У име Владе АП Војводине захваљујем се лекарима и медицинском особљу јер су реаговали на професионалан и, више од тога, људски начин. Наредних дана предузећемо све мере како бисмо помогли породицама страдалих у овом немилом догађају – поручио је Милићевић.
Хронологија вишеструких убистава
- У Мартоношу код Кањиже 17. маја прошле године догодила породична трагедија у којој је живот изгубило седам особа. Том приликом је Раде Шефер (55) после венчања сина убио снаху Наталију, њене родитеље Шандора и Каролину Б., своју супругу Розу и њене родитеље Ј. Т. и Б. Т.
- Почетком априла 2013. године у месту Велика Иванча код Младеновца Љубиша Богдановић (60) убио је из ватреног оружја 13 људи, међу којима су били и његов син, мајка и комшија.
- У Јабуковцу код Неготина Никола Радосављевић (32) је 27. јула 2007. године из ловачке пушке убио девет особа, а тешко ранио две особе.
- У Лесковцу је 27. јула 2002. године на три различите локације Драган Чедић (32) из аутоматске пушке убио бившу супругу Биљану и шесторо чланова њене фамилије, док је пет особа ранио.
- Бобан Митић из села Кршевица, код Бујановца, у кући свог таста Благоја 16. марта 2008. године убио је супругу Сузану (25), ташту Сунчицу (48) и своје двоје деце, четворогодишњег Лазара и двогодишњу Анђелу, а затим тешко ранио петогодишњу Кристину, Сузанину ћерку из првог брака.
- У Хоргошу је 24. јануара 2005. године побијена шесточлана породица Салма. Јожеф Салма (1936) убијен с више убода ножем, а Јолан Салма (1940) усмрћена с више убода ножем и пресецањем гркљана. Нандор Салма (1965), Нели Салма (1971) и њихова деца Давид Салма (1992), и Бетина (1996) убијени су из близине по једним метком из пиштоља калибра 7,65. Убица још није нађен.