Јефтина исхрана и смештај у студентским домовима
Већина будућих бруцоша очекује да студира о трошку буџета, док је мали проценат оних који унапред знају да им самофинансирање и подршка родитеља не гину.
О томе колико је, осим тога што нема трошкова студирања, важно да се студенти потруде да знањем дођу до буџетског места говори и чињеница да само они мору рачунати на смештај у студентским домовима, који је многоструко јефтинији него у приватном аражману. Уз то, само буџетски студенти могу рачунати и на јефтину храну у студентским мензама.
Смештај студената Универзитета у Новом Саду обезбеђује Студентски центар у студентским домовима у Новом Саду, Зрењанину, Суботици и Сомбору. Укупан број расположивих лежаја је 3.833, од чега 2.713 у Новом Саду, 208 у Зрењанину, 769 у Суботици и 143 у Сомбору.
У Новом Саду има осам студентских домова, од којих је највећи „Слободан Бајић” са 758 лежајева. У Дому студената „Вељко Влаховић” има 340, „Фејеш Клари” 120, „23. октобру” 139, „Живојину Ћулуму” 372, „Цару Лазару” 372, „Николи Тесли” 350 и у „Сајмишту” 262 лежаја. Дом студената „Михајло Предић” у Зрењанину има 208 лежајева, док их у „Иви Лоли Рибару” и „Боси Миличевић” у Суботици има 465 односно 304. У Дому студената „Др Зоран Ђинђић” у Сомбору има укупно 143 лежаја.
Треба нагласити да за лежај у студентском дому конкуришу и бруцоши и студенти виших година студија. Због тога је и конкурс за пријем једних и других раздвојен. По правилу, бруцоши који се упишу на буџетско студирање, треба да се пријаве на конкурс за пријем на смештај у студентским домовима који се расписује 1.,септембра и траје 15 дана. Конкурс за студенте виших година отвара се 15.,септембра и траје све до 31. октобра. Студентски дом прво објављује прелиминарне ранг-листе, а тек потом коначне, што значи да бруцоши који конкуришу за смештај у неки од студентских домова Универзитета у Новом Саду треба на сајту Студентског центра „Нови Сад” да прате извештаје да би могли уложити жалбу уколико нису задовољни местом на листи. Када се објаве коначне листе смештаја, више нема жалби.
У Београду има 11 студентских домова с 10.340 места и 14 ресторана, а цене за академце су више него приступачне. Такође, ни у Београду на смештај у студентски дом не могу рачунати они студенти који не студирају о трошку државе, односно нису на буџету. Најстарији студентски дом је данашњи „Краљ Александар”, док највише капацитета има чувени Студентски град на Новом Београду.
Осим знатно јефтинијег смештаја у студентском дому и соба с поптуним конфором и опремом потребном за студирање, што укључује и бесплатни интернет, бруцоши који студирају на трошак буџета могу рачунати и на јефтину исхрану. Исхрану студената у Новом Саду организује Студентски центар „Нови Сад” у три ресторана и шест кантина. Кантине се налазе у студентским домовима „Сајмиште”, „Нови Б”, „Живојин Ћулум”, „Слободан Бајић”, као и на Медицинском и Пољопривредном факултету и на Академији уметности. Студентски ресторани су на Булевару Михајла Пупина и у улицама др Симе Милошевића и владимира Перића Валтера.
Студенти који користе услуге исхране које пружа Студентски центар „Нови Сад” у обавези су да поседују студентску картицу, која служи као идентификациони документ, за плаћање услуга исхране и регистрацију искоришћених оброка. Издавање картице обавља се на благајни исхране. Постоји три категорије захтева за издавање студентски картица. Студенти чије се студирање финансира из буyета имају право на сва три оброка: доручак, ручак и вечеру, и имају максималан број оброка по врсти једнак броју дана у текућем месецу. Студенти чије је пребивалиште у месту студирања имају право само на ручак, а самофинансирајући студенти остварују право на сва три оброка, али уз економску цену.
Исхрану студената у Суботици организује Студентски центар „Суботица” у два ресторана и четири кантине. Кантине су смештене на Економском и Грађевинском факултету, у „Електровојводини” и Царини. Постоји и два студентска ресторана на Сегединском путу и у непосредној близини Студентског дома „Иво Лола Рибар”. И студенти који се хране у тим кантинама и ресторанима морају имати студентску картицу.
Буџетски студенти и у Београду могу користити ниске цене у 14 студентских ресторана. У њима доручак кошта тридесетак динара, а ручак и вечера око 50. Мени је изузетно богат и обавезно садржи месо и рибу, као и незаобилазна кувана јела.
Доручак 40, ручак 72 и вечера 59 динара
За прављене студенске картице за исхрану у неком од ресторана и кантина Студентског центра „Нови Сад” прошле године требало је платити 2.200, а за њено продужење 1.400 динара. У исто време, жетон је коштао 1.000 динара.
Буџетски студенти за доручак плаћају 40, ручак 72 и вечеру 59 динара, док самофинансирајући плаћају економску цену па их тако доручак кошта 105, ручак 225 и вечера 185 динара.