Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jeftina ishrana i smeštaj u studentskim domovima

03.06.2016. 18:36 13:33
Piše:

Većina budućih brucoša očekuje da studira o trošku budžeta, dok je mali procenat onih koji unapred znaju da im samofinansiranje i podrška roditelja ne ginu.

O tome koliko je, osim toga što nema troškova studiranja, važno da se studenti potrude da znanjem dođu do budžetskog mesta govori i činjenica da samo oni moru računati na smeštaj u studentskim domovima, koji je mnogostruko jeftiniji nego u privatnom aražmanu. Uz to, samo budžetski studenti mogu računati i na jeftinu hranu u studentskim menzama.

Smeštaj studenata Univerziteta u Novom Sadu obezbeđuje Studentski centar u studentskim domovima u Novom Sadu, Zrenjaninu, Subotici i Somboru. Ukupan broj raspoloživih ležaja je 3.833, od čega 2.713 u Novom Sadu, 208 u Zrenjaninu, 769 u Subotici i 143 u Somboru.



U Novom Sadu ima osam studentskih domova, od kojih je najveći „Slobodan Bajić” sa 758 ležajeva. U Domu studenata „Veljko Vlahović” ima 340, „Feješ Klari” 120, „23. oktobru” 139, „Živojinu Ćulumu” 372, „Caru Lazaru” 372, „Nikoli Tesli” 350 i u „Sajmištu” 262 ležaja. Dom studenata „Mihajlo Predić” u Zrenjaninu ima 208 ležajeva, dok ih u „Ivi Loli Ribaru” i „Bosi Miličević” u Subotici ima 465 odnosno 304. U Domu studenata „Dr Zoran Đinđić” u Somboru ima ukupno 143 ležaja.



Treba naglasiti da za ležaj u studentskom domu konkurišu i brucoši i studenti viših godina studija. Zbog toga je i konkurs za prijem jednih i drugih razdvojen. Po pravilu, brucoši koji se upišu na budžetsko studiranje, treba da se prijave na konkurs za prijem na smeštaj u studentskim domovima koji se raspisuje 1.,septembra i traje 15 dana. Konkurs za studente viših godina otvara se 15.,septembra i traje sve do 31. oktobra. Studentski dom prvo objavljuje preliminarne rang-liste, a tek potom konačne, što znači da brucoši koji konkurišu za smeštaj u neki od studentskih domova Univerziteta u Novom Sadu treba na sajtu Studentskog centra „Novi Sad” da prate izveštaje da bi mogli uložiti žalbu ukoliko nisu zadovoljni mestom na listi. Kada se objave konačne liste smeštaja, više nema žalbi.



U Beogradu ima 11 studentskih domova s 10.340 mesta i 14 restorana, a cene za akademce su više nego pristupačne. Takođe, ni u Beogradu na smeštaj u studentski dom ne mogu računati oni studenti koji ne studiraju o trošku države, odnosno nisu na budžetu. Najstariji studentski dom je današnji „Kralj Aleksandar”, dok najviše kapaciteta ima čuveni Studentski grad na Novom Beogradu.



Osim znatno jeftinijeg smeštaja u studentskom domu i soba s poptunim konforom i opremom potrebnom za studiranje, što uključuje i besplatni internet, brucoši koji studiraju na trošak budžeta mogu računati i na jeftinu ishranu. Ishranu studenata u Novom Sadu organizuje Studentski centar „Novi Sad” u tri restorana i šest kantina. Kantine se nalaze u studentskim domovima „Sajmište”, „Novi B”, „Živojin Ćulum”, „Slobodan Bajić”, kao i na Medicinskom i Poljoprivrednom fakultetu i na Akademiji umetnosti. Studentski restorani su na Bulevaru Mihajla Pupina i u ulicama dr Sime Miloševića i vladimira Perića Valtera.



Studenti koji koriste usluge ishrane koje pruža Studentski centar „Novi Sad” u obavezi su da poseduju studentsku karticu, koja služi kao identifikacioni dokument, za plaćanje usluga ishrane i registraciju iskorišćenih obroka. Izdavanje kartice obavlja se na blagajni ishrane. Postoji tri kategorije zahteva za izdavanje studentski kartica. Studenti čije se studiranje finansira iz buyeta imaju pravo na sva tri obroka: doručak, ručak i večeru, i imaju maksimalan broj obroka po vrsti jednak broju dana u tekućem mesecu. Studenti čije je prebivalište u mestu studiranja imaju pravo samo na ručak, a samofinansirajući studenti ostvaruju pravo na sva tri obroka, ali uz ekonomsku cenu.



Ishranu studenata u Subotici organizuje Studentski centar „Subotica” u dva restorana i četiri kantine. Kantine su smeštene na Ekonomskom i Građevinskom fakultetu, u „Elektrovojvodini” i Carini. Postoji i dva studentska restorana na Segedinskom putu i u neposrednoj blizini Studentskog doma „Ivo Lola Ribar”. I studenti koji se hrane u tim kantinama i restoranima moraju imati studentsku karticu.

Budžetski studenti i u Beogradu mogu koristiti niske cene u 14 studentskih restorana. U njima doručak košta tridesetak dinara, a ručak i večera oko 50. Meni je izuzetno bogat i obavezno sadrži meso i ribu, kao i nezaobilazna kuvana jela.

 

Doručak 40, ručak 72 i večera 59 dinara



Za pravljene studenske kartice za ishranu u nekom od restorana i kantina Studentskog centra „Novi Sad” prošle godine trebalo je platiti 2.200, a za njeno produženje 1.400 dinara. U isto vreme, žeton je koštao 1.000 dinara.

Budžetski studenti za doručak plaćaju 40, ručak 72 i večeru 59 dinara, dok samofinansirajući plaćaju ekonomsku cenu pa ih tako doručak košta 105, ručak 225 i večera 185 dinara.

Piše:
Pošaljite komentar