Кривица и за прогањање и сексуално узнемиравање
– На иницијативу Српске напредне странке, Министарство правде је формирало радну групу која је израдила Нацрт закона о организацији надлежности државних органа за борбу
против насиља у породици – најавио је министар правде Никола Селаковић.Он је рекао и да је у току јавна расправа о том нацрту и да је уз велики степен учешћа цивилног друштва постигнута сагласност о томе да ће тај модел заиста унапредити борбу против те лоше друштвене појаве.
– На првом месту жртве насиља у породици јесу жене, наше мајке, наше сестре, наше баке, оне које су поднеле тежак терет прошлих транзиционих времена и које су нам увек највећа и најјача подршка. Тај закон је пре свега усмерен на заштиту жена од насиља у породици, али, наравно, и заштиту старих и деце и свих оних који се се нађу у таквој ситуацији – рекао је Селаковић.
Министар је јуче с градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем боравио на ченејском салашу 137 на позив Унија жена новосадског Градског обора СНС-а. Окупило се око 250 жена, које су с министром и градоначелником разговарале о насиљу у породици, пре свега оном над женама. Селаковић је уочи разговора са чланицама Уније изјавио новинарима да су припремљене и обимне измене Кривичног законика, који уводи кривично дело прогањања и сексуалног узнемиравања. Осим тога, казао је Селаковић, пооштрена је казнена политика за кривично дело силовања.
– Управо по тзв. зрењанинском моделу предвиђамо много бољу, чвршћу и овога пута обавезну кординацију рада Тужилаштва, полиције, суда, центара за социјални рад, али и осталих установа институција у нашим градовима, општинама, где на првом месту видимо школу као једно од лежишта вршњачког насиља, који јесте узрок и последица насиља у породици – казао је Селаковић.
Градоначелник Милош Вучевић, који је и председник Градског одбора СНС-а, нагласио је да СНС, не само на републичком нивоу него и на локалном, помаже и подупире све мере и активности које се спроводе у циљу заштите жене и породице од насиља.
– Локалне самоуправе и те како могу бити активне у том процесу, а једна од превентивних мера је економско оснаживање жена – казао је Вучевић, јер, како је објаснио, жене нису изложене само физичком и вербалном насиљу, него и економском, као и другим облицима насиља.
– Због тога је Град Нови Сад један од потписника родног буyетирања, односно посебних програма за осамостаљивање и оснаживање жене у предузетништву и другим привредним фирмама. За ову годину, да тако кажем, били смо још офанзивнији и припремљенији. Повећали смо пакет мера и новчаних свота које су усмерене на Новосађанке које крећу у приватни бизнис у тзв. Старт-ап програм плус, наравно, и рад с њима да би биле што припремљеније за све изазове који их на послу чекају.
Е. Марјанов
У Новом Саду расправа о закону
У Свечаној сали Скупштине града Новог Сада у четвртак ће бити одржана јавна расправа о Преднацрту закона о заштити од насиља у породици. Јавну расправу отвориће, како је најављено, државни секретар у Министарству правде Радомир Илић, који ће заједно са замеником вишег јавног тужиоца у Новом Саду Слободаном Јосимовићем и експерткињом Савета Европе за родно засновано насиље проф. др Горданом Гасми представити Преднацрт закона.
Јавну расправу, иначе, организује Министарство правде уз подршку ЈРГА пројекта за реформу правосуђа и одговорну власт Америчке организације за међународну сарадњу УСАИД.