Krivica i za proganjanje i seksualno uznemiravanje
– Na inicijativu Srpske napredne stranke, Ministarstvo pravde je formiralo radnu grupu koja je izradila Nacrt zakona o organizaciji nadležnosti državnih organa za borbu
protiv nasilja u porodici – najavio je ministar pravde Nikola Selaković.On je rekao i da je u toku javna rasprava o tom nacrtu i da je uz veliki stepen učešća civilnog društva postignuta saglasnost o tome da će taj model zaista unaprediti borbu protiv te loše društvene pojave.
– Na prvom mestu žrtve nasilja u porodici jesu žene, naše majke, naše sestre, naše bake, one koje su podnele težak teret prošlih tranzicionih vremena i koje su nam uvek najveća i najjača podrška. Taj zakon je pre svega usmeren na zaštitu žena od nasilja u porodici, ali, naravno, i zaštitu starih i dece i svih onih koji se se nađu u takvoj situaciji – rekao je Selaković.
Ministar je juče s gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem boravio na čenejskom salašu 137 na poziv Unija žena novosadskog Gradskog obora SNS-a. Okupilo se oko 250 žena, koje su s ministrom i gradonačelnikom razgovarale o nasilju u porodici, pre svega onom nad ženama. Selaković je uoči razgovora sa članicama Unije izjavio novinarima da su pripremljene i obimne izmene Krivičnog zakonika, koji uvodi krivično delo proganjanja i seksualnog uznemiravanja. Osim toga, kazao je Selaković, pooštrena je kaznena politika za krivično delo silovanja.
– Upravo po tzv. zrenjaninskom modelu predviđamo mnogo bolju, čvršću i ovoga puta obaveznu kordinaciju rada Tužilaštva, policije, suda, centara za socijalni rad, ali i ostalih ustanova institucija u našim gradovima, opštinama, gde na prvom mestu vidimo školu kao jedno od ležišta vršnjačkog nasilja, koji jeste uzrok i posledica nasilja u porodici – kazao je Selaković.
Gradonačelnik Miloš Vučević, koji je i predsednik Gradskog odbora SNS-a, naglasio je da SNS, ne samo na republičkom nivou nego i na lokalnom, pomaže i podupire sve mere i aktivnosti koje se sprovode u cilju zaštite žene i porodice od nasilja.
– Lokalne samouprave i te kako mogu biti aktivne u tom procesu, a jedna od preventivnih mera je ekonomsko osnaživanje žena – kazao je Vučević, jer, kako je objasnio, žene nisu izložene samo fizičkom i verbalnom nasilju, nego i ekonomskom, kao i drugim oblicima nasilja.
– Zbog toga je Grad Novi Sad jedan od potpisnika rodnog buyetiranja, odnosno posebnih programa za osamostaljivanje i osnaživanje žene u preduzetništvu i drugim privrednim firmama. Za ovu godinu, da tako kažem, bili smo još ofanzivniji i pripremljeniji. Povećali smo paket mera i novčanih svota koje su usmerene na Novosađanke koje kreću u privatni biznis u tzv. Start-ap program plus, naravno, i rad s njima da bi bile što pripremljenije za sve izazove koji ih na poslu čekaju.
E. Marjanov
U Novom Sadu rasprava o zakonu
U Svečanoj sali Skupštine grada Novog Sada u četvrtak će biti održana javna rasprava o Prednacrtu zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Javnu raspravu otvoriće, kako je najavljeno, državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić, koji će zajedno sa zamenikom višeg javnog tužioca u Novom Sadu Slobodanom Josimovićem i ekspertkinjom Saveta Evrope za rodno zasnovano nasilje prof. dr Gordanom Gasmi predstaviti Prednacrt zakona.
Javnu raspravu, inače, organizuje Ministarstvo pravde uz podršku JRGA projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast Američke organizacije za međunarodnu saradnju USAID.