Процес Недићу настављен уз протесте
У поступку покренутом по захтеву за рехабитацију председника владе Србије под немачком окупацијом Милана Недића данас је сведочила монахиња Јевросима из манастира Тројеручице, која је испричала да
се једва спасила од усташа у Сарајеву и да је из логора Топовске шупе у Београду њу и њену породицу извукао Недић.Моја је света дужност да говорим како је било, безброј је породица из разних крајева бивше Југославије избеглих у Србију којима је Недић помогао, био је српска мајка, рекла је монахиња Јевросима током сведочења у Вишем суду, испред којег су се надвикивале присталице и противници рехабилитације.
Она је исприча да је рођена 1928. у Сарајеву као Босиљка Кујунџић, и да су на Ускрас 1941. у њену кућу упале усташе и убиле госте.Мене је усташа држао једом руком за косу а у другој је држао нож, али су га остали звали да помогне да убаце убијене у камион и тада сам успела да побегнем, испричала је Кујунџић, наводећи да су њену и друге српске породице усташе сточним вагонима пребацили код Немаца, у логор Топовске шупе.Према њеним речима, када је стигла у Београд видела је ознаку Давидове звезде на улици и разочарала се, јер се уплашила да је као у Сарајеву.
Заједно са мајком и шест сестара одведена је у логор Топовске шупе, где су били и Јевреји, а како је описала, пред капијом у делу логора где су били Јевреји стајала је појачана намачка стража.Страх је био огроман, долазио је камион душегупка по Јевреје, пуштан је гас, сви су били мртви до Јајинаца, рекла је Кујунџић.
Према њеним речима, у логору је била само немачка стажа, која није дозвољавала приступ припадницима Недићевих одреда, тако да није могао да је види ни њен отац, који је ступио у Недићеву граничну стражу након што је избегао из Срајева.
Она је рекла да је Недић ургирао и она је са сестрама изведена из логара и дата српским породицама на чување, док им се њена мајка придужила касније, па су сви смештени у Мачву уз помоћ Комесара за избеглице Томе Максимовића.Све време док је трајало рочиште, испред зграде Вишег суда стајале су мање групе присталица и противника рехабилитације Недића и размењивали увреде.
"Смрт фашизму, слобода народу" и "Увек против окупације", писало је на транспарентима које су, уз црвене и заставе бивше Југославиј, носили противници рехабилитације, довикујућу супростављеној групи "фашисти".Преко пута њих стајало је двадесетак младих, углавном обучених у црно, присталица Недића, који су истакли транспрент са његовим ликом, пуштали песме "љотићеваца", узвикивали "бандо црвена", а на појаву Јошке Броза, унука Јосипа Броза Тита, чуло се и "усташо" и "Жидове".
Судија Анђелка Опачић, председник Већа пред којим се воид поступак, заказала је наредно рочиште за 23. мај, када би требало да сведочи историчар Бојан Димитријевић.Веће је саопштило да ће од државног Архива тражити да се доставе списи из досијеја Недић, за које је подносилац захтева за рехабилитацију навео да има 1.645 страна.
(ФоНет)