ЕУ и НАТО јачају сарадњу у борби против илегалне миграције
Подршка НАТО бродова у заустављању илегалне имиграције и кријумчарења миграната у Егејском мору почела је на подручју грчког острва Лезбоса, а убрзо ће се проширити и на друге кључне делове грчких и турских вода,
истакли су у Бриселу генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг и председник Европске комисије Жан Клод Јункер, јављају агенције, а преноси РТС.
Столтенберг је рекао да ће НАТО бродови и хеликоптери са агенцијом ЕУ за заштиту спољних граница размењивати битне информације о кретању миграната, сакупљене извиђањима и осматрањима у Егејском мору.НАТО тренутно има пет бродова у поморској мисији у Егеју, а у наредним данима ће их бити још, навео је Столтенберг.
Европска унија и НАТО су одлучили да осетно ојачају сарадњу због растућих безбедносних претњи Европи.Генерални секретар НАТО-а је нагласио да је са владом у Анкари постигнут договор да мигранти које бродови Алијансе буду спасли у водама Егеја буду враћани турским властима, сагласно међународном праву.
Столтенберг је истакао да су ангажовање НАТО-а у Егејском мору затражиле Грчка, Турска и Немачка, а подржао Европски савет.Председник Европске комисије Јункер рекао је да је пресудно да се сарадња са НАТО-ом ојача да би се пресекли токови и разбиле мреже кријумчара миграната, као и да би се зауставила илегална имиграција, што је захтев вођа ЕУ.
Јункер је навео да су кључна тема разговора биле опасности које прете европском континенту и закључио да "што је јачи НАТО, јача је и ЕУ, и обрнуто".Столтенберг је, такође, упозорио да је ситуација на турско-сиријској граници и даље "крхка", али и поздравио чињеницу да се у Сирији поштује обустава ватре и предочио да то омогућава преговоре за политичко решење сиријске кризе.
Министри унутрашњих послова ЕУ су у Бриселу утврдили кораке за разбијање мрежа организованог криминала које преко Турске кријумчаре мигранте у Европу.Од Европске комисије затражили су да оснажи сарадњу са земљама из којих долазе и кроз које се шверцују мигранти, тако да се открију њихове мреже, покрену финансијске истраге о новцу добијеном од шверца и заплени добит кријумчара.
Сва тела ЕУ, како је наведено у закључцима министарског заседања, "морају ојачати сарадњу са трећим земљама, а посебно са Турском и Западним Балканом, са циљем да се подржи, где је нужно, оперативна сарадња чланица ЕУ, као што су истраге или акције граничне контроле".