EU i NATO jačaju saradnju u borbi protiv ilegalne migracije
Podrška NATO brodova u zaustavljanju ilegalne imigracije i krijumčarenja migranata u Egejskom moru počela je na području grčkog ostrva Lezbosa, a ubrzo će se proširiti i na druge ključne delove grčkih i turskih voda,
istakli su u Briselu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker, javljaju agencije, a prenosi RTS.
Stoltenberg je rekao da će NATO brodovi i helikopteri sa agencijom EU za zaštitu spoljnih granica razmenjivati bitne informacije o kretanju migranata, sakupljene izviđanjima i osmatranjima u Egejskom moru.NATO trenutno ima pet brodova u pomorskoj misiji u Egeju, a u narednim danima će ih biti još, naveo je Stoltenberg.
Evropska unija i NATO su odlučili da osetno ojačaju saradnju zbog rastućih bezbednosnih pretnji Evropi.Generalni sekretar NATO-a je naglasio da je sa vladom u Ankari postignut dogovor da migranti koje brodovi Alijanse budu spasli u vodama Egeja budu vraćani turskim vlastima, saglasno međunarodnom pravu.
Stoltenberg je istakao da su angažovanje NATO-a u Egejskom moru zatražile Grčka, Turska i Nemačka, a podržao Evropski savet.Predsednik Evropske komisije Junker rekao je da je presudno da se saradnja sa NATO-om ojača da bi se presekli tokovi i razbile mreže krijumčara migranata, kao i da bi se zaustavila ilegalna imigracija, što je zahtev vođa EU.
Junker je naveo da su ključna tema razgovora bile opasnosti koje prete evropskom kontinentu i zaključio da "što je jači NATO, jača je i EU, i obrnuto".Stoltenberg je, takođe, upozorio da je situacija na tursko-sirijskoj granici i dalje "krhka", ali i pozdravio činjenicu da se u Siriji poštuje obustava vatre i predočio da to omogućava pregovore za političko rešenje sirijske krize.
Ministri unutrašnjih poslova EU su u Briselu utvrdili korake za razbijanje mreža organizovanog kriminala koje preko Turske krijumčare migrante u Evropu.Od Evropske komisije zatražili su da osnaži saradnju sa zemljama iz kojih dolaze i kroz koje se švercuju migranti, tako da se otkriju njihove mreže, pokrenu finansijske istrage o novcu dobijenom od šverca i zapleni dobit krijumčara.
Sva tela EU, kako je navedeno u zaključcima ministarskog zasedanja, "moraju ojačati saradnju sa trećim zemljama, a posebno sa Turskom i Zapadnim Balkanom, sa ciljem da se podrži, gde je nužno, operativna saradnja članica EU, kao što su istrage ili akcije granične kontrole".