Без посла 190.000 младих
Четвртину незапослених у Србији, готово 190.000, чине млади до 30 година, а чак 62 одсто нема никакво радно искуство, што им знатно отежава пут до проналажења посла, указано је на конференцији
„Радне праксе као мост између образовања и света рада” у Палати Србије.Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић рекао је да 25 одсто лица на евиденцији те службе чине млади до 30 година, њих око 186.000, а да је поражавајући податак да 116.484 не поседује никакво радно искуство.
– Још увек не можемо бити задовољни стањем на тржишту рада, имајући у виду податак да је поготово неповољан положај младих до 30 година старости, и не само њих... већ годинама је препознато неколико теже запошљивих категорија – полуквалификована или лица без квалификација – рекао је Мартиновић.
Он је навео да је висок и проценат лица на евиденцији НСЗ-а која имају мало шанси да се укључе на тржиште рада без додатних програма, обука или видова стручне праксе.
На евиденцији НСЗ-а је више од 30 одсто лица без квалификација или нискокваликованих.Без обзира на то што је међу младима велики број оних без икаквог радног искуства, он је казао да то није проблем само младих и да је на евиденцији око 246.000 незапослених уопште (32 одсто) која немају то искуство.
– То је висок проценат, а узроке треба тражити у томе што велики број долази из формалног система образовања, који не даје одговарајућа и применљива знања и вештине у односу на захтеве тржишта рада, као и што се велики број образује за занимања која су на тржишту рада суфицитарна. Такође, недовољан је и број нових радних места – рекао је Мартиновић.
Он је казао да су потребне праксе и различити видови обука да би се незапослени преселили у свет рада, и истакао да би млади посебно требало да буду предузимљивији и да активно траже посао. Директор НСЗ-а је додао да та служба нуди различите видове обука и програме стручне праксе, у које ће се ове године укључити 5.000 лица.
Е. Дн.
Праксе и стипендије
Помоћница министра омладине и спорта Снежана Клашња указала је на то да је добро што су компаније у Србији подржале програме пракси и што су партнери препознали значај улагања у младе. Она је навела податак да је од 2008. до данас држава издвојила 1, 9 милијарду динара за више од 7.000 стипендиста средњошколаца и студената да добију различита средства или стипендије за основне, мастер или докторске студије. Додала је да је реализовано 37 програма и да је више од 400 младих добило посао, а 500 имало могућност праксе.
– Ми ћемо се као министарство и даље залагати за то, а важан је системски приступ, да се радна пракса одвија на стандардизован начин, да постоји менторство, праћење и анализа свега што је урађено – рекла је Снежана Клашња.