Милан Петровић руководи Тужилаштвом за ратне злочине
– Тужилаштвом за ратне злочине, у складу са Законом о Јавном тужилаштву, у одсуству јавног тужиоца руководи његов први заменик – изјавила је за „Дневник” републичка јавна тужитељица Загорка Доловац,
додајући да је тако и у свим другим тужилаштвима. – Нетачна је констатација да није познато ко је на челу Тужилаштва за ратне злочине. Наиме, након истека мандата бившем тужиоцу Владимиру Вукчевићу 31. децембра 2015. године, када је истовремено и наступио престанак функције по сили закона због навршења радног века од 65 година живота, у складу са Законом о јавном тужилаштву, тим тужилаштвом, као и сваким другим у којем је јавни тужилац одсутан, руководи први заменик јавног тужиоца.
Пошто је у тренутку када је Вукчевић пензионисан на дужности његовог првог заменика био Милан Петровић, то, по објашњењу републичке јавне тужитељице, значи да он тренутно руководи Тужилаштвом за ратне злочине.– Државно веће тужилаца је 8. фебруара донело одлуку да се објави нови оглас за избор кандидата за тужиоца за ратне злочине. Веће очекује да ће поступак кандидовања бити окончан врло брзо и да ће листа кандидата бити достављена надлежном органу на даље одлучивање – истиче Загорка Доловац.
Крајем прошле године нико од шест предложених кандидата за тужиоца за ратне злочине није добио неопходну већину гласова народних посланика. Највише гласова посланика тада су добили судија у Апелационом суду у Новом Саду Дејан Терзић – 109 и заменица тужиоца у Првом основном јавном тужилаштву у Београду Снежана Станојковић – 75.
Кандидати за тужиоца за ратне злочине ће, као и крајем прошле године, своје радне и личне биографије слати на адресу највишег тужилачког тела, а потом ће његови чланови оцењивати њихову стручност и оспособљеност. Кандидати су дужни и да представе програм организације и унапређења рада јавног тужилаштва на чијем челу претендују да се нађу.
Коначну одлуку о избору донеће Народна скупштина, а да би нови тужилац за ратне злочине био изабран, неопходно је да добије 126 посланичких гласова.
Трећином тужилаштава у Србији управљају вршиоци функција тужиоца, односно привремени шефови, које је на ту функцију од 1. јануара именовао републички тужилац на мандат од најдуже годину. Привремени руководиоци тренутно воде шест виших и 24 основна тужилаштва широм Србије.
– Када је реч о 30 тужилаштва у којима за сада нису предложени кандидати за обављање функције јавног тужиоца, Државно веће тужилаца наставља поступак избора кандидата путем разговора комисије Већа с њима. О резултатима тих разговора јавност ће бити обавештена. Иначе, и у тим тужилаштвима је у потпуности очуван процес рада и она раде у складу с Уставом и законима Србије – закључила је Загорка Доловац.
Љ. Малешевић