Обележен дан Криминалистичко-полицијске академије
Криминалистичко-полицијска академија обележила је 8. фебруар, дан кад је 1921. године основана прва државна полицијска школа, а министар унутрашњих послова
Небојша Стефановић поручио је да је бити полицајац више од професије и да је то велика част и одговорност према друштву.
Стефановић је у обраћању дипломираним студентима поручио да је бити полицајац врста позива за коју се човек определи у животу и донесе одлуку да жели да се бори против криминала. Он је истакао да је ношење полицијске униформе велика част и одговорност према друштву, и будуће полицајце упозорио на то да ће прави тест проћи тек кад буду почели да раде и служе грађанима.
Стефановић је подсетио на то да је пре неколико дана усвојен нови Закон о полицији, који Криминалистичко-полицијску академију ставља на кључно место из којег ће долазити будући кадрови МУП-а, и објаснио да то значи да ће будући полицајци морати да наставе да се усавршавају и раде на себи и свом образовању. По његовим речима, нови систем каријерног напредовања цениће резултате које припадници МУП-а буду показивали те нико неће моћи да напредује ванредно, „само чекањем да му истекне смена”.
Стефановић је поручио да сви заједно треба да се потрудимо да криминал и корупција буду на нивоу статистичке грешке.
Вршилац дужности продекана за научноистраживачки рад КПА Драгана Коларић нагласила је да та институција развија савремени систем високог полицијског образовања, који је заснован на упоредним искуствима и доброј пракси. По њеним речима, запослени у тој институцији настоје да развију систем адекватног одговора на сваки изазов који буде постављен пред полицијом у будућности. Она је тек свршеним студентима поручила да њихов процес образовања није завршен и да ће морати да га наставе уколико желе да напредују у служби. Како је истакла, образовање је основа свих реформских процеса и прогреса у друштву.
Цитирајући Арчибалда Рајса, Драгана Коларић је рекла да нема модернизације полиције без добре образовне полицијске установе и да пред злочином нема неутралности већ да будући полицајци морају да реагују у сваком тренутку.
Златну значку КПА за допринос и афирмацију високог полицијског образовања добили су професор у пензији и бивши председник Савета Полицијске академије Ратко Марковић, професор у пензији Миленко Крећа и професор у пензији и бивши декан Полицијске академије Мићо Бошковић.
Уредбом Министарства унутрашњих дела, 8. фебруара 1921. године основана је прва државна полицијска школа, а један од иницијатора оснивања и њен први директор био је Рудолф Арчибалд Рајс.
(Танјуг)
Најбољима Сребрна значка КПА
Министар је најбољим дипломираним студентима уручио Сребрну значку КПА. На основним академским студијама највишу оцену имали су Тамара Јевтовић (9,53), Игор Цветановић (9,50) и Катарина Живановић (9,45).
Избори не заустављају отпуштања
Министар унутрашњих послова Небојша Стегфановић негирао је наводе да ће због избора бити обустављен процес отпуштања више од 1.000 полицајаца, који у склопу процеса решавања вишка запослених треба да буде завршен 1. до марта.
– То је аутопројекција и тако би се уочи избора понашали они који то причају – рекао је Стефановић новинарима после свачености обележавања Дана Криминалистичко-полицијске академије.
Како је истакао, никоме не прија да доноси одлуке које нису популарне, али оне морају да се донесу и ова власт ће то и да учини.
Стефановић је рекао да се процес утврђивања спискова за отпуштање наставља и биће завршен, а у МУП-у желе да буду потпуно сигурни да ће све бити учињено у складу са законом, а да се, истовремено, испуни захтев Владе о смањењу броја запослених у јавном сектору.