Obeležen dan Kriminalističko-policijske akademije
Kriminalističko-policijska akademija obeležila je 8. februar, dan kad je 1921. godine osnovana prva državna policijska škola, a ministar unutrašnjih poslova
Nebojša Stefanović poručio je da je biti policajac više od profesije i da je to velika čast i odgovornost prema društvu.
Stefanović je u obraćanju diplomiranim studentima poručio da je biti policajac vrsta poziva za koju se čovek opredeli u životu i donese odluku da želi da se bori protiv kriminala. On je istakao da je nošenje policijske uniforme velika čast i odgovornost prema društvu, i buduće policajce upozorio na to da će pravi test proći tek kad budu počeli da rade i služe građanima.
Stefanović je podsetio na to da je pre nekoliko dana usvojen novi Zakon o policiji, koji Kriminalističko-policijsku akademiju stavlja na ključno mesto iz kojeg će dolaziti budući kadrovi MUP-a, i objasnio da to znači da će budući policajci morati da nastave da se usavršavaju i rade na sebi i svom obrazovanju. Po njegovim rečima, novi sistem karijernog napredovanja ceniće rezultate koje pripadnici MUP-a budu pokazivali te niko neće moći da napreduje vanredno, „samo čekanjem da mu istekne smena”.
Stefanović je poručio da svi zajedno treba da se potrudimo da kriminal i korupcija budu na nivou statističke greške.
Vršilac dužnosti prodekana za naučnoistraživački rad KPA Dragana Kolarić naglasila je da ta institucija razvija savremeni sistem visokog policijskog obrazovanja, koji je zasnovan na uporednim iskustvima i dobroj praksi. Po njenim rečima, zaposleni u toj instituciji nastoje da razviju sistem adekvatnog odgovora na svaki izazov koji bude postavljen pred policijom u budućnosti. Ona je tek svršenim studentima poručila da njihov proces obrazovanja nije završen i da će morati da ga nastave ukoliko žele da napreduju u službi. Kako je istakla, obrazovanje je osnova svih reformskih procesa i progresa u društvu.
Citirajući Arčibalda Rajsa, Dragana Kolarić je rekla da nema modernizacije policije bez dobre obrazovne policijske ustanove i da pred zločinom nema neutralnosti već da budući policajci moraju da reaguju u svakom trenutku.
Zlatnu značku KPA za doprinos i afirmaciju visokog policijskog obrazovanja dobili su profesor u penziji i bivši predsednik Saveta Policijske akademije Ratko Marković, profesor u penziji Milenko Kreća i profesor u penziji i bivši dekan Policijske akademije Mićo Bošković.
Uredbom Ministarstva unutrašnjih dela, 8. februara 1921. godine osnovana je prva državna policijska škola, a jedan od inicijatora osnivanja i njen prvi direktor bio je Rudolf Arčibald Rajs.
(Tanjug)
Najboljima Srebrna značka KPA
Ministar je najboljim diplomiranim studentima uručio Srebrnu značku KPA. Na osnovnim akademskim studijama najvišu ocenu imali su Tamara Jevtović (9,53), Igor Cvetanović (9,50) i Katarina Živanović (9,45).
Izbori ne zaustavljaju otpuštanja
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stegfanović negirao je navode da će zbog izbora biti obustavljen proces otpuštanja više od 1.000 policajaca, koji u sklopu procesa rešavanja viška zaposlenih treba da bude završen 1. do marta.
– To je autoprojekcija i tako bi se uoči izbora ponašali oni koji to pričaju – rekao je Stefanović novinarima posle svačenosti obeležavanja Dana Kriminalističko-policijske akademije.
Kako je istakao, nikome ne prija da donosi odluke koje nisu popularne, ali one moraju da se donesu i ova vlast će to i da učini.
Stefanović je rekao da se proces utvrđivanja spiskova za otpuštanje nastavlja i biće završen, a u MUP-u žele da budu potpuno sigurni da će sve biti učinjeno u skladu sa zakonom, a da se, istovremeno, ispuni zahtev Vlade o smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru.