Сваке године 1.244 жене оболи од рака грлића материце
У Србији се сваке године у просеку региструју 1.244 новооболеле жене од рака грлића материце, а њих 482 изгуби живот, што је и даље сврстава у групу европских земаља са највишим стопама оболевања и умирања
од те болести, саопштено је данас из Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут".
Србија се налази на четвртом месту у Европи по обољевању од те болести после Румуније, Литваније и Бугарске, а по смртности је на другом месту у Европи, одмах после Румуније.
У саопштењу се прецизира да је то процена је Међународне агенције за истраживање рака и Европске мреже регистара за рак.
У саопштењу се наводи да је основна порука женама да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити.
"Дан за здравље" је слоган јубиларне 10. Европске недеље превенције рака грлића материце, који ће обележити потребу да се још једном апелује на сестре, мајке, ћерке, пријатељице, да у тој недељи размишљају о свом репродуктивном здрављу и да у току године одвоје "дан за здравље", када ће посетити свог лекара и искористити неку од доступних могућности превенције.
Рак грлића материце скоро деценију представља озбиљан јавноздравствени проблем у Србији и према подацима Регистра за рак, Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", сваке године се у просеку региструју 1.244 новооболеле жене од рака грлића материце и сваке године у просеку 482 жене изгуби живот од те врсте рака, за коју се са сигурношћу зна да припада групи најпревентабилнијих.
Истраживање здравља становништва Србије из 2013. показало је да је превентивни преглед за рано откривање карцинома грлића материце (Папаниколау тест) урадило 57,1 одсто жена животног доба од 25 до 69 година, а то је циљна популација за рано откривање рака грлића материце.
Најчешће прегледе Папаниколау тестирањем обавиле су млађе жене старости од 25 до 34 године - 70 одсто, а потом жене старости од 35 до 44 године живота- 67одсто.
Примећено је да са повећањем година живота жене ређе обављају ПАП-а прегледе, тако да жене у животној доби од 65 до 69 година обаве ту врсту прегледа у око 30 одсто случајева, односно уради га свака трећа жена.
Према подацима из Истраживања здравља становништва Србије, највећи проценат жена код којих је урађен Папаниколау тест забележен је у Београду - 72,5 одсто, у градским срединама- 62,3 одсто, становницама из најбогатијих слојева- 75,9 одсто и код високообразованих жена - 74 одсто, а најмањи међу становницама Шумадије и Западне Србије- 48,9 одсто.
Највећи проценат жена је изјавио да је урадио Папаниколау тест по савету лекара и то 50,6 одсто, а проценат жена које су обавиле Папаниколау тест повећао се са 38,5 одсто у 2006. години на 57,1 одсто у 2013. години.
Јубиларна 10. европска недеља превенције рака грлића материце обележава се од 24. до 30. јануара, препознајући значај те кампање, Србија већ десети пут активно учествује у њеном обележавању и преноси се порука о значају коришћења доступних превентивних прегледа и мера превенције у нашој земљи, у циљу спречавања оболевања и умирања од рака грлића материце.
(Танјуг)