Бујичне воде изрешетале асфалт
КУКУЈЕВЦИ: Прошло је време када су села увођењем самодоприноса градила инфраструктуру. Чак ни у Кукујевцима, селу шидске општине, које је широј јавности постало познато по медијским написима
о томе да немају незапослених, од самодоприноса не може да крене у неки већи посао.
- Месни самодопринос увели смо 2013. године, у трајању од пет година. Данас када људи зарађују 21.000 динара, од месног самодоприноса годишње се по стопи од три одсто, или 30 кг пшенице по хектару годишње скупи тек 2,6 милиона динара. Са таквим приходима не можемо учествовати у великим пројектима који су селу данас потребни - каже председник Савета Месне заједнице Кукујевци Мирослав Стојчевић Шериф.
Укупан буџет Месне заједнице у 2015. године износи 4,26 милиона динара укључујући и лична примања једног запосленог, а само трошкови за струју однесу милион динара годишње. Од остатка новца, вели Стојчевић, одржава се гробље, чисти центар села, мењају сијалице…
Највећи проблем села су бујичне воде које се сливају низ падине Фрушке горе и у самом селу праве поплаву. Село је најниже у северном делу општине и потпуно је у истој равни као Јамена. Јавно предузеће „Шидина” копало је око села канале који су упијали воду, Месна заједница је организовала чишћење 35 ћуприја, како би вода протицала каналима, али то није довољно у сезони јаких киша.
Селу је потребна фекална канализациона мрежа која би одводила отпадне и атмосферске воде у правцу Бачинаца, а са само једним колектором решили би се проблеми два села - Кукујеваца и Бачинаца.
- Кроз само село са обе стране улице ми укупно имамо 22 километра. Пројекат за фекалну канализацију и атмосферске воде смо радили пре неколико година на предлог јапанске амбасаде. Међутим, то још увек стоји нерешено - каже Стојчевић.
Бујичне и подземне воде разлог су и великих оштећења на путевима. Од осам километара асфалтног пута у свим улицама Кукујеваца само један километар има исправан асфалт, остали су препуни рупа. Савет месне заједнице обратиће се вишим органима са молбом да одвоје средства за пресвлачење улица новим асфалтом, јер од Титовог доба кад су грађене, те улице нису саниране.
Сам центар Кукујеваца је лепо уређен, Дом културе је окречен и у њему је и просторија за пензионере. Да су Кукујевци искорачили из класичне сеоске приче, сведочи и пијаца која се у центру села може видети сваког петка. Знак је то да људи раде, зарађују и не задовољавају се само оним што сами произведу.
Д. Савичин