Тражи се купац за „Агрожив”
ЗРЕЊАНИН, ЖИТИШТЕ: Београдско предузеће „БГ Мибрас“, које је преузело погоне компаније „Агрожив“, запало је у пословне проблеме, што се одразило на продуктивност у житиштанској фабрици
за производњу пилећег меса, рекао је на јучерашњој седници Савета Средњобанатског управног округа председник општине Житиште Митар Вучуревић. Он је нагласио да није обустављен рад у погонима, али да је дошло до смањења обима производње, уз напомену да је проблем настао око договора власника „Агрожива“ и банака везаних за давање кредита. Вучуревић је, такође, открио да би „Агрожив“ ускоро могао да добије новог газду.
- Три су компаније заинтересоване за преузимање фабрике у Житишту. Једна је из Холандије, друга је „Перутнина Птуј“, а трећа је Земљорадничка задруга „Мркшићеви салаши“ из Српског Итебеја. Лично, волео бих да фабрику преузму „Мркшићеви салаши“, јер ова задруга, која је из наше општине, у том случају би могла да заокружи комплетан производни процес - истакао је Вучуревић и напоменуо да не зна шта ће по овом питању бити у наредном периоду, али да, имајући у виду озбиљност свих потенцијалних купаца „Агрожива“, не очекује никакве потресе и социјалне проблеме у које би могли запасти радници.
Питање „Агрожива“ доспело је на дневни ред седнице Савета Средњобанатског управног округа у оквиру тачке која се односила на одржавање Економског форума у Зрењанину, заказаног за 13. октобар. Начелник округа Душан Шијан казао је да ће овај догађај, иза чије организације стоји држава, бити прилика да се сретну домаћи и инострани инвеститори и разговарају о евентуалним улагањима у регион средњег Баната.
- Очекује се учешће привредника из Европске уније који имају фабрике у Румунији, затим послодаваца из Шпаније, Француске и Италије, као и из три области у Русији. Економски форум је замишљен да омогући нашим привредницима повезивање са пословним људима из других земаља и да страним компанијама буду представљени услови за улагање у Србију – објаснио је Шијан и најавио да ће овом пословом скупу присуствовати и министар привреде Жељко Сертић.
По његовим речима, немачким компанијама, којима је сада интересантно улагање у Србију због могућности извоза на руско тржиште, биће понуђено нешто што до сада није забележено у средњобанатском региону. А то је да им једно пројектантско предузеће из Зрењанина изгради фабрику и преда је на употребу по систему „кључ у руке“, што значи да би инвеститор ушао на готов терен.
Ж. Балабан